Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

/Pyet nënat

Si pregatiten sarmat?

Pershendetje per te gjitha nenat ,une sot kam deshir te bej sarma per dark por kam deshir te di juve si i maroni nese keni mundesi mem tregu .....

Vlora . (4 vite më parë)
Manjola M (4 vite më parë)
Edhe nga ana jone i bejne i me laker te fresket ose me gjethe rrushi,,ne i themi japrak
Bebi Bebushi (4 vite më parë)
Hahahahahhaah i bonem llug krejt u bonen sarmat dollma ooo ju bofte mire krejtve
(4 vite më parë)
Kqyrmi ktoo prizrenaliket tjeraa qe sjemi ka kuptohemi hiqq huahuaahu, si perfundim dul veq mishi paa lakna hiqq ..
Nita Berisha (4 vite më parë)
Une kur erdha ne suedi sefte kur e pytsha mamin qka ki bo prr drek ajo njo dy sarma po din qe skom qef kishe mos me lakmu:-(((
Vlora . (4 vite më parë)
oj arizona i bana ashtu qysh me shkruat ju ,flm shum nga ju hala si kam hanger veq te mira po duken ahhah
Nita Berisha (4 vite më parë)
Ojjj bebi bebushi ani sarmat e darsmave bash qashtu kerc krrc valla qysh paska thone alleta:-(( une veq hiq skom qef po shume lakmova:-((
A E (4 vite më parë)
qysh i bone oj Vlora haha,ju shtatzanet mos u prekni dikund se po ju jet shenje sarme haha
Vlora . (4 vite më parë)
o hajdeni bujrem se tu i zij jam hahaha ,o me falni ju grat shtatzana
Bebi Bebushi (4 vite më parë)
Vlora kur po na thir per drek per sarma :p
Rajana...... Thesari Im (4 vite më parë)
Haha te na prizrenalit bojm dimrit me lakra turshi veres me lakra te freskta duhet mju pershtat sezonit
Bebi Bebushi (4 vite më parë)
Valla nprizren i bojn me fleta trushit qashtu adet i kemi edhe i bojn tvogla sa ni gisht i vogel per gjdo mevlyd e darsem e qka ka neje bojm sarma. E ti abesa perhajer shtatzanin hahahah e mduket perhajer edhe un se dishka ka pi kujtoj sarmat tug po mvjen
Nita Berisha (4 vite më parë)
Oooo zdi qka ju kofte juve duheni me dite qka ka gra shtatzane ktu:-((une skom qef hiq sarma me fleta te lakmes po qysh pasket fol ju lakmova edhe une... Edhe na prizrenalit bojm me turshi valla :-))
*anika* *2* (4 vite më parë)
Hahahahhaa a e din qka osht foorja jo tu u tut mos kom meet hahahahaha menxi spo pres me me ardh cikli
(4 vite më parë)
shyqyr qe sje shtatzane qaq se paske pask sot me me e bo sot hahahaha, mazi kush ke fajtori??valla portali.
*anika* *2* (4 vite më parë)
A po nalni moo ani ti alketa krrrc krrc un krejt senet i du kerrc kerrc me mbo pa i tha smi kona as specat e musht pa i tha nuk hahen un neser kismet sarma kerrc kerrc hahahaha
(4 vite më parë)
aaa ju prizrenalit ku ja rrehni :-)..... na katunar zdina veq dimirt hajme sarma haha. hajgare..pernime me te freskta me ka rastis me i honger po dicka sma qoje mallin e sarmes. une i rreshku shume kom qef qe kur ta ha sarmen me bo krrc krrc jo kshtu e longshme se si qull um doket.
*anika* *2* (4 vite më parë)
E veta nanen tem tha zakonisht bohen me turrshija po nese ski turrshi bon edhe me zi lakren edhe me ata bohen varet prej shijes edmth na npr pi bojshim me dyjat po ju pershtatshum mundesive hahaha veq tha me turshi jon ma tshijshme
(4 vite më parë)
Alketa , vlora , se di na prizrenalit veq met freskta i bojm e me turshii ncukk asnjeher,( -.-)
A E (4 vite më parë)
As tek ne nuk i bejme me te fresketa po me turshi se edhe shijen e kane te mire po kur ja qet ujin me u zi nuk ju qet hiq kripe edhe ju hiqet thartesira.Nvaret kush qysh i pelqen,une i pelqen ne menyren e vjeter popullore hahha
Vlora . (4 vite më parë)
edhe une tash po degjoj nga genta qe bahen edhe me laker te fresekt ne kurr si kemi ba me laker te fresket vetemme laker turshi ,une si kam ba as me flet rrushi kurr
(4 vite më parë)
e me fleta te rrushit jo turshi, po kshtu normal veq te ngrime ose te freskta.
(4 vite më parë)
gente te na gjithmone me turshi jon bo, jo me lakra te freskta se ato e kane ende shijen e embel e keto turshi i japin me shume shije. tash kane fillu edhe specat turhsi mi mbush. kunata tha po behen te mire, une si kam provu.
(4 vite më parë)
Hhahaa arzona po nvaret prej shijes, amo kshtu ne pergjithsi jan bo gjeth me laker normale te fresket, un per veti si du lakrat turshi sebohen sarmat e tharta hahuahu, edhe fletat e rrushit qe i bojm jan turshi jan shum te njelma duhet mi shperla shum me ujii, a kshtu behen shum te shishme po nuk jan te tharta ato
A E (4 vite më parë)
Genta kurre skam be me te fresketa,do ti provoj kshtu si ti ne vale e dikur edhe ne friz,krejt menyrat haha.
*anika* *2* (4 vite më parë)
Hahahah eh koka mir pra nese sgjej laker turshi po i vlojsha pak laker ksi edhe i pshtjelli neser kismet un sarma hahahah
(4 vite më parë)
ahhahah oj gra po sarmat gjeth jan bo me lakra normale te freskta, e tash po i bon dikush me lakra turshii, edhe un i boj me laker te frekset , po un se fus ne friz si rajana, po e qes ne uji te ngroht mbi shporet e lej pak te marr vale dhe dalen fletet shum leht
Vlora . (4 vite më parë)
kqyr se besoj qe ka vjen nji laker komplet turshi ose ka edhe ne tegull vetem fleta te laknes turshi hahaha se di mua mi kana shum
*anika* *2* (4 vite më parë)
Speca kom pa vlora e laker spasna kqyyr uuh qka ma shtinet terrpin per kto sarma pa bo neser skom me lon hahaha
Vlora . (4 vite më parë)
abesa une qdo here i blej ne shitore turkut ndoshta edhe atje ku je ti gjinden
A E (4 vite më parë)
hahha Abesa une e blej direkt ne pazar prej kantes turshise uuuuh cka ma shtine merakun oj Vlora me shku me ble tash e me ba sarma hahah
*anika* *2* (4 vite më parë)
Hahaha po ku me marr un ktu laker turshi qata thash me ksi qysh bohen haha veq me shti njo turrshi hahahaha
Vlora . (4 vite më parë)
hahha abesa se di une veq me laker turshi i baj e rajana paska than qe e shtin laknen ne friz e mban ndoshta ban edhe ashtu
A E (4 vite më parë)
Abesa une cdo here bej me laker turshi po shif rajana si po e bejka me laker te fresket
*anika* *2* (4 vite më parë)
Un skom bo sarma kurr e masi po ju shoh ktu tu fol bash po mu honkan hahaha a bon mos me pas laker turshi po tamon laker qysh me ja bo
(4 vite më parë)
mire e ke arizona se paskam harru ta them qe djeg vajin me biber dhe ua hedhi pak nga fundi permbi.
A E (4 vite më parë)
Une i bej si Alketa fillimin rreth fergimit dhe mbeshtjelljes por i ziej ne tenxhere dhe pas zierjes i renditi ne tepsi dhe pasi te djegi mire pak vaj ose tlyn ja hudh permbi dhe i le ne furre per rreth 20 minuta.
(4 vite më parë)
e une kaverdis qepen me vaj, e terheqi nga plloca te ftohet pak i hedh biber te kuq e skuqi kete masen, pastaj i hedh mishin e mbular, kete e kaverdis shume, pastaj ja dhe orizin nje filgjan kafeje, te cilin e laj paraprakisht deri te zbardhet mire, i kaverdis keto, dhe marr fletat e lakres turshi, i ndaj ne dyshe ose treshe se jane te mdha dhe i mbeshtjelli. paraprakisht ne tepsi hedh vaj me biber te kuq. harrova mishit orizit ju qes biber te zi dhe veget +plus krip dhe pak biber te kuq me fara. pastaj kur i rendit ne tepsi i hedh uje dy gota, sa ta shofesh qe nuk jane mbulu total sarmat me uje, i fut ne furre dhe i percjell. keto rreshken ne furre, nuk zihen, kur shterret uji ajo fillojne e skuqen fletat dhe behen shume shume te shijshme se te ziera une si kam merak. domate nuk perdor asnjehere ne sarma se i dua klasike pa variacione.
(4 vite më parë)
Edhe un i rendis ne tengjere ja djegi pak vaji me bojam ja kthej dhe ujin e pregadis ne enen ku e pregadis mishin ja shtoj pak kryp edhe veget e kerkoj a asht taman dhe ja kthej samave dhe i lej mu zii , ne tepsi si kam ba asnjeher
Kl&kl . (4 vite më parë)
Vlora une i pergatis si genta...e per lengun nese nuk don me perdor ksi sose qe jan te gateshme ateher e qet pak miell ne vaj dhe e skuq pasi te skuqet e ler te ftohet pak dhe i qet pak biber te kuq pastaj ket mas e qet te te legu ku jan zi sarmat dhe e len te ziej edhe pak qe te trashet lengu....as une nuk i preferoj keto qe jan te gateshme se nuk jan hiqq te shendetshme edhe pse nuk pergatis ne shtepi me bjen shume rral te bej diqka po kur i pergatis nuk perdori keto te gatshmet..
Rajana...... Thesari Im (4 vite më parë)
vlora une i zij ne tengjere masi te vloj uji i qes vaj edhe biber te kuq pak krip..veget
Rajana...... Thesari Im (4 vite më parë)
vlora une 1 laker e shti ne nja 3-4 dite e ngrij kur du me maru sarma e nxjerri ne ne mbremje deri te shkrihet komplet ...i marr kepet i qet me ni fertere i perzhiti pak me vaj edhe ju qes biber te kuq qet mas ja qes mishit i qes oriz.. krip.veget ..biber te zi i perzij mire e mire dhe filloj i mbeshtjelli sarmat...
Vlora . (4 vite më parë)
flm shum nena po lengun kur ti qes netepsi nuk disha qysh me maru ndryshe se une i baj me nje far sose po mu kan ba bajat flm shum
Meliza Brajshori (4 vite më parë)
tung vlora un per veti i boj keshtu: grij qepen imet me nje fertere ne shporet i fergoj pak vetem me me pak kryp, jo ne nxehtesi shum te nalt deri sa te zbuten pak, pastaj ja shtoj 3 lug vaj pas asaj e qes mishin e bluar sa me duhetshembull gjys kg edhe nje filgjan oriz ,ashtu me at plloqen e nxehet i kaverdisi pak jo shum , aty i qes vegeten edhe biberin e kuq, po ashtu shtoj pak melmes te sarmes te firmes fant ose aleva,nese kam nese jo kurgjo nje lug te vogel sa per arom, i mbeshtjelli me flet lakre ose rushi , ose vendosi ne tepsi dhe i mbushi me uj edhe i grij pak domate e karota e i fus ne furr ne 200 grad, ose i renditi ne tenxhere dhe i mbushi me uj deri te mbulohen dhe permi ju qes domate te grira ne form rumbullak dhe i qes mi ploq ty te uroj drek te kenshme e uroj tet behen mir shum ju bofshin mir
Mira Shabani (4 vite më parë)
un zdi ta maroj po e kam shum qef hmmmm qka isha knaq tu hanger tash
(4 vite më parë)
Vlora prsh, un i maroj kshtu, gjys kg mish, nje qep te madh e grij shum imet, nje gote te qajit oriz,nje vezé, edhe kryp biber veget edhe nitro bojam, i perzij mir i lej nja 10 min. me qendru e pastaj i mbeshtjelli ose me fleta te lakres, ose me fleta te rrushit, nvaret siq i hajm me shumm ;))

/komuniteti

/anketa

Çfarë bën fëmija juaj pas orarit të shkollës?