Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

/Pyet nënat

Bisede rreth dukjes ne shtatzani
Prsh nena si jeni bebushat e portalit si i kemi ? Ju qe jeni shtatzane a po muni mi shty ? Si po e ndini veten gjate kesaj periudhe ? Une hiq spo muj mi duru tash 29 jave as spo muj mi pa veten qysh jom bo barku te goja sdi pse po ndihem keq :(
Sumeja ^-^ (11 muaj më parë)
Sumeja ^-^ (11 muaj më parë)
Edhe un ashtu mendoj si i pate shume femije e si nje cdo here kemi mja bajt dertin e ashtu shum sbon me bo me jetu me paranoje qe po thu cka ta kene te shkruar behet inshaa A llah behen te hajrit e i run Zoti nga cdo e keqe cdo nene besoj qe lutet kshtu po jo me jetu cdo here me ate friken cdo behet nes se as t sotmen sun po e shijojim me fmijt si duhet . Edhe mu me pelqen me pas me shume femije po ka me shume gjalleri me shume harmoni mbrenda familjes . Uhh sa mir e paske ti knaqen femijet tu lujt bashk e knaqi edhe ju . Un e kam vetem nje moter po ajo ende e fejuar e veq une me femije po beso meniher merziten vetem neve na lodhin hajde ti lujt me mu hajde ti deri sa t shtohem edhe ne hahah
Genta . (11 muaj më parë)
Po sumeja cdo femijë qe po vjen cdo gje po ndryshon per se miri, unë për vete nuk e mendoj si disa femra tjera qe thojn aq me shumë femije aq me shume gajle kur rriten, un tashti po mundohem me u knaq me femijet, nuk po e mendoj se qka do bahet kur te rriten, se zoti e ka shkrujt cdo gja, ne kot lodhemi tu mendu se si asht ma mirë. Ne jemi ba bajagi familje e madhe e u knaqem, vllau 4 femij, une njashtu po bona me 4, motra me 3, numri arriti ne 11, boll shyhret kur po shkojn fmija te daja hahahahahahahahaha
Sumeja ^-^ (11 muaj më parë)
Genta e vertet ish sa kesh veq me djalin normal e lumtur e t gjitha po se nijsha veten aq te plote kur e bona vajzen disi mu duk qe u plotsum si familje u bom ma shum e tash qe jemi npritje edhe t bebes tjeter edhe pse pa plan po me mir qe ndodhi kshtu edhe me e lumtur jam djali esht rrit po din tash me shume po e pret me qef . Sa me shume femije dashuria e harmonia aq me e madhe
Genta . (11 muaj më parë)
Suzi haha nuk e di pse me është fiksuar qe ke 3 çuna..? Ti paske edhe goc, epo ti kesh me ymer dhe shëndet, femiju dhurata me e bukur qe te bën krijuesi, i qofshim fal, aq me shumë fëmijë aq me shumë dashuri e lumturi. Ne jemi bë si ato familjet perpara qe kan qen, ndonjeher edhe emrat nuk po ja qellojm hahahahahah
Sumeja ^-^ (11 muaj më parë)
Ani nina ende je heret buk mos konsumo hiq . Un mbas lindjes vajzes kom ra shpejt npesh wdhe pse kom pas kg teprr veq buken e nala krejt uj pi sa me shum qaj me xhenxhefil ha drithera un perveti embelsira kom honger sa kom mujt po qe npeshe sme kan ndiku edhe tu honger kom humb pesh . Qikjo ish ha e mos u trrash ahhaha
Sumeja ^-^ (11 muaj më parë)
Flmm suzi ashtu t dukem ty zmr zoti te rujt (k) inshaaa llah te plotsohey deshira e ja ben vajzes nje moter . Edhe une perseri vajz e shum po kam deshir se edhe jan afer me moshe . Veq le te behen t hajrit e le tna zbardhin fytyren
Sumeja ^-^ (11 muaj më parë)
Uhh genta larg pom doket shtatori jom lodh qito dit shum edhe njeher qai i nxeti qe ke komen jasht se kom qit afer detit mem thon qu rri pritojsha . Kshtu kur po e kthej koken mi kqyr sa kom hec pom doket yyy shpejt shum se tash me dy femije po fluturon koha a kur pi menoj edhe sa po thom boll kom h
Sumeja ^-^ (11 muaj më parë)
Umm jasemina un jom msu cdo her mbaj lindjes me ra npeshe meniher e sa ja nisi me ra nveti tap po mbes shtatzan hahah cka me bo hiqen krejt kaniher ato 5 minutat po na kapin hahaha .
Nina Aa (11 muaj më parë)
O sen nuk ish pesha ne shtatzani qa ish mbas lindjes ahah.. Une qe 3 jave kom lind edhe 9 kg jom plus .. kurr ne jete ma e trash nuk kom qene, gjithe e dobt e kom vujt per do kg mi shtu , edhe pa stil po metshe se po mdoket vetja trashalluq..
$uzi **** (11 muaj më parë)
Genta jo zemer cfar.. Po kshu mire elhamdulil/ah dukem, me hapat e breshkes po kalojm ahaha..Kurse gjinin se kam pare akoma ne 12 jav. Qe bera vizit dok nuk e dallloi..Hajr inshaall/ah cat jet hajr per ne ka me qen..Edhe pse deshira eshte me ba vajzen me nji moter.. Por elhamdulil/ah per gjitha... Oj sumeja po ti je si llokum moj moter po cfar kompleksi kshuu pastaj juve te dobtave ju shkon shtz se ju mbush pak..E dukeni mashall/ah...Zoti ta letsoft mi rrit e eduku sic ai eshte inkenaqur me ne..Tjerat jan kaluse zemer.*
Genta . (11 muaj më parë)
Hahahahaha sumeja po cfarti hala kerkun sjam, ku është shkurti ihhh po larg, shtatzania gjatë tybe, veq zoti na e lehtoftë e lindim bebe te shëndetshme. Ti i paske ardh fundit, edhe qysh ka marr flladë super u bo.
Umm Jasmina (11 muaj më parë)
hahahaha sumeja un skam komplekse fare kur jam shatzane e pelqej veten shum hahahha me shum kam jasht shtatzanie komplekse pasi kshu po i justifikoj kilet hahahah po kur sjam skam si me i justifiku edhe shpesh her kam prbl me veten po inshaAlla.h do i heqim avash avash....un sa nis me i heq kilet ja nis nje shtatzanie te re edhe i coj ne vend ato qe hiqen mvjen keq me i heq hahahahhahaha
Sumeja ^-^ (11 muaj më parë)
Genta vet ndonje shtatzani po te kapke hiq pa kon trrash ashtu me konplekse nuk e di pse se kshtu kush me sheh mthot uh sa mir mrapa as spo dokesh qe je shtatzan vetem kur po e kthen barkun . Sa shpejt edhe ti boll jave paske mrri , veq vetja pom duket se spo eci me jave hiq hahah
Sumeja ^-^ (11 muaj më parë)
oh Suzi zemer me gojen plot sheqer po ashtu eshte edhe une ma shume po ja baj dertin se si mi eduku sa me mire nkto kohe qe kan ardh po ndonjeher pot kap edhe ai inati i dukjes se boll sprova po kemi rruges hahahah .
Sumeja ^-^ (11 muaj më parë)
Oj elsa po bre kto strija uhhhh po bile ato po mshefen diqysh ner rroba hahah e kur po fryhesh si bure e turshive spo ki ka e qon hiq hahaha
Sumeja ^-^ (11 muaj më parë)
Ani shkendije mir kapak qashtu se ende sje qaq e fort se tka ra me nejt shtrrit shume tu qu kapak ne ajer t paster me nejt bile karrige te ndihmon me marr forc
Genta . (11 muaj më parë)
Sumeja edhe unë po ndihna disi keq, se di pse.... non stop pja boj burrit qe tash me vrehet barku palidhje, e sa her po dal po mundohem me gjet dicka qe ma fsheh barkun. Une jam 10 javëshe edhe bark kam edhe vetë, edhe si te fryhet pak dukem 5 muajshe hahaha. Suzi si po te shkon shtatzania ty? A po ja u ben 1 vëlla apo nje moter çunave? Ndoshta nuk te pengon qe po pyes e dashur:* :*
$uzi **** (11 muaj më parë)
Ahahah u kenaqa duke lexuar kom....Perkundrazi juve mua sme pengon shendeti apo barku ..Biles un fryhem ne mujt e pare pershb tash jam 4muj dhe dukem sa per 6/7 huhh..Un po mundohem me mbyt stresin mendimet me pozitivitet(sps e mendoj te veshtir me rrit bebb me "adoloshenta" ne shtepi sps keta tani duan edhe me shuum vemendje))..E tani ka filluar duke levizur rri e ferkoj barkun i flas bebit ..I marr femijet afer ta ledhatojn dhe ti flasin ..Sps ju duket e cuditshme sps un ikam te rritur dhe nji fare menyre rrin si te terhekur..Mendojn qe ne te medhenj tani do vij nji bebe ne shtepi wee weeee.E me duket ju jan perzjer ndjenat dhe atyre!!.Edhe per kyt arsy mundohem ta bej bebin qysh tash familjare e te mirpritur..Ahahah..Ajo qe me pengon eshte frymarrje dhe jam dembele..Jo se dua te rri shtrir por nuk kam forc ..Bej nji pune shtrihem..Disi po ja dal elhamdulil/ah. Ama kjo me merzit shume se un kam "vlu" as ne punen time s'arrij te punoi shuuume..Mirpo tani pushimet jan femijet kan qef te dalim..Besoni se nganjiher rreshan si i thom ne cohem vec te dalim apo te eci me to..Se fundja ato si kuptojn dhimbjet tona ..Dhe kan te drejtat e tyre .. Keshtuqe nena secila e perjeton ndryshe stresi ben te veten ama keto qe thame jan normale ..Vetem duhet kurajo me pranu dhe me shiju shtz..(biles lexova nji thenje qe gjerat me te bukura qe shikon robi eshte : nji bark me vela dhe nje grua shtz..Ahaha)) Sumea pse moter keta komplekse shtz eshte bekim nga zoti per femren tani quhesh *nene* dhe jo goc e re me..Kjo faz ka veshtir si dhe shperblim njikosisht..Keshtuqe ti mashall/ah je/ke qen..38..Hehe ku e merr me pas ate nun..Mos ki merak se inshaall/ah mbrapa vjen prap ne vij me 3 femij.. Zoti ju rujt moj nena e na letsoft kete rrugudhtim te bukur e inshaall/ah me femij te shendosh e te hajrit vec dua beni..Un shume me shume me kap stresi afo ja dal mbrapa me 4 me ju dhen hakun se tani se kam problem..*
Elsa >>>> (11 muaj më parë)
Un jam 22 javeshe dhe nuk e di pse kete here e kam leshu veten shume.Po me duket trupi katastrof,po me duket sikur jam shnosh shum pavarsisht se muajin e kaluar kur u peshova dola qe kisha shtu vetem 3kg per 4 muaj por i thash burrit do ket qen peshorja e prishur se ska mundesi se asnje rrobe se ben haha.Sa per strijat me jan bere shume gjate shtatzanise se pare dhe tani sme bejn shum pershtypje se jam msu edhe pse ndonjehere me kap nje e qare e madhe (ndoshta nga hormonet) kur e mendoj qe nuk hiqen.
Lanika Lanika (11 muaj më parë)
Sumeja tash kam fillu ngapak me ec e mu qu neper shpi sa mu forcu pak po boll hiq spo ma don se jam msu veq rat e shum Pak po mundem me nejt ne kemb
Sumeja ^-^ (11 muaj më parë)
Vajza un ne djalin ashtu jom kon a ne vajza hiq . Ket shtatzani apet me mir se t kalunen po se tash sosht qe jom trrash knej veq barku ma shum edhe jom zgjonu nkuka
Sumeja ^-^ (11 muaj më parë)
Oj yllza qashtu pom thot edhe burri vA llah po sdi hormonet po lujin tash . Per shoping as sbohet fjal e kom vesvese me ble gjat shtatzanise veq nr mi pa sa i marr robat trranona sme besohet qe po i veshi vet me nr t madh e kom fiksim trrupin e mire mbas lindjes dyte dola ne 38 se gjeth 36 shkojsha e merrsha 36 kishe pom bjen u deshprojsha hahah
Sumeja ^-^ (11 muaj më parë)
Jusra zemer normale veq ni kshill po ta jap nje kusheri e imja kur ka qene ne amerike doktoret i kan thon barkun mos gabo mi kru gjate shtatzanise se lekura holle menihere qahet mundohu mi duru e ddi sa zor osht po un ja kom pa sherrin ne shtatzanine e pare gjak e qitsha tu e kru po se kom dit ato vijat veq u perhapshin tash full strija jom po shnosh
Sumeja ^-^ (11 muaj më parë)
Florie te mundon thartira tash nfund koke qato edhe pak e kryn indhaA llah bone uj me sod bukes e limon mu mndihmojke veq qikjo edhe osht e shendetshme
Sumeja ^-^ (11 muaj më parë)
Oj sara as un sosht qe jom ttrash kush msheh bile me tesha te gjone se jom me.mbules mthojin e ku e ki at beb ti se po nuk e di pse ne dy shtatzaanite me vajza kshtu mka ndodh a ndjalin mu doke vetja e bukur veq para pasqyres e tu ly rrisha . Edhe tash e kom ndonje faz ashtu w ndonje qe mhup vetbesimi krejt hormonet po na boin krejt hahaha.
(11 muaj më parë)
O boni foto moj knaaqnuu, kur e shihni veten masanej shtatzan qfar momentesh tmira, nuk e di thojn nqika ski marre, un veq para pasqyresh rrisha tu e kqyr barkun hahahha.
Bebi Bebushi (11 muaj më parë)
Sumeja sdi a ka naj periudh ku femrat jan ma tbukra se ne shtatzani shum shume te bukra me duken mu posaqerisht tash qe po ka lloj lloj veshje . Paske nevoj per shoping e te hyn prap vetja ne qef. Shtatzani te mbare te gjithave!
Umm Jasmina (11 muaj më parë)
jusra besoj do te fillojn strijat mua kshu ne shtatzanin e par me eshte krujt barku aq shuuum sa e bera gjak pastaj kur shoh te nesermen e ditet ne vazhdim isha bo plot strija hahahah hajer inshaAlla h
Florie Kurti (11 muaj më parë)
Jusra po moter osht normale se zgjerohet barku per ket arsye ke kruarje.. Alla hu na dhant suksese krejtve
Jusra H (11 muaj më parë)
Un jom javen e 22 po diqka ka nis pom kruhet barki edhe anen e djatht sikur me um picku dikush sot tan diten e kom pas ket ndjenj sdi pse shtatzania par a ju ka ndodh naj njones
Florie Kurti (11 muaj më parë)
se harrova, o edhe djegsim edhe diqysh si rand pe ndi lukthin spo guxoj me hanger mu ngi, a kshtu unt po rri si ka brit msakatoj
Florie Kurti (11 muaj më parë)
Amin per lutjet oj motra, sumeja une jam ne javen e 34, veq ni jav jam mas lanikes... Po hajer in shaa all ah se nuk di vet kani shtatzani ish ma e veshtire, po thojne qe me hek gjat shtatzanis nuk hek ne lindje in shaa all ah osht qashtu
Sarasara A (11 muaj më parë)
Une i kam 39 jav,as nuk jam fry shum e as nuk kam shtu kg shum..Qe dy jav marova prej lukthi edhe prej thartire,sot kam pas pak ma shum te therura ne vagin edhe mka hy ni frik tash se qysh kan me ja nis dhimtat dhe qysh ka me kalu, barku shpesh po me forcohet sa nganjehere po mdoket barku po don me pelcit ahahah,shyqyr as strija smu kan bo..Ju uroj te gjithave shtatzani dhe lindje te leht e ju qe i keni kry i paqit femijet me ymer te gjate e kush po pret per shtatzanie gzoft sa ma shpejt zoti
Sumeja ^-^ (11 muaj më parë)
Jo un jo qe jom fry ku me dit sa me shume kesh fry e kesh trrash ne shtatzanine e kalune se sa tash po sdi a ndoshta mra shpejt mas vajzen mduket sa ja nisa mu stabilizu memiher shtatzan . Un edhe e kom shum merzi peshen
Eni Eni (11 muaj më parë)
Une jam ne javen e 32 edhe une ket shtatzani jam fry ma shum se tjerat naten po e kam shum veshtir si po bi spo muj me u mush me frym plus nwc shpesh po shkoj me lukthi katastrof po mu barku shuum pome rrin i fort venat pome dhamin shuum ditet spo me ecin hic
Sumeja ^-^ (11 muaj më parë)
Po va llah e di i kom lexu qe je kon regjim shtrati . E tash a ja ke nis mu qu ? Tash qysh je msu veq rat edhe priton me nejt neper kom fort veq inshaaAll ah shlirohesh qysh osht mas miri
Sumeja ^-^ (11 muaj më parë)
Komenti është larguar nga moderatori
Lanika Lanika (11 muaj më parë)
Sumeja menxi i arrita kto jav valla me shumm probleme por qka me ba ishalla na fal zoti femij te shendosh kjo ka rendesi
Sumeja ^-^ (11 muaj më parë)
Qashtu va llah edhe un fort jom demelav o zot edhe mu ka shtu nje gjum edhe pom doket qe spom ecin javt hiq . Sa mir ti mashaaa llah paske arrit ne fund inshaaa llah shlirohesh me lehtsi
Lanika Lanika (11 muaj më parë)
Sumeja un kam hy muajin e 9 qitash bash jam Lodh shum jam demelav ndoshta edhe pse ndoshta nje koh kam nejt regjim shtrati diqysh mu ka bo vetja bajat shum kam Mar pesh e krejt trupi celulit mu ka bo bash katastrof mu ba bo trupi her me vje njefar disponimi her me rrok njefar stresi e merzije spo di as vet mo qka po du florie me lukth po kam problem edhe un marova e njefar djegsimi uff
Sumeja ^-^ (11 muaj më parë)
Sa jave je ?
Sumeja ^-^ (11 muaj më parë)
Se di florie mo sot kokna katastrof si disa plaka po mdoket vetja cka po veshi spo me bjen prej barkut sjom msu kshtu hiqq . Lukthi a po te dhemb a po ki djegsim . Mu mka ndodh ne dy shtatzanite thartira mka myt ne fund veq qumesht t ftoft pisha ose e bojsha uje me sode bukes edhe limon me knaqke edhe ket shtatzani shpesh e boj jo qe kom prob me lukth po shum po ma kona
Florie Kurti (11 muaj më parë)
Sumeja, mos u ndi keq e dashur veq dhimbje tmos kesh se tjerat kalohen, mu nuk e di qka mka gjet qe dy dit me lukth katastrof i kam punt edhe maramendje bre shume po kam... A po ju ndodh edhe juve oj nana kshtu a veq mu?

/komuniteti

/anketa

Në çfarë është alergjik fëmija juaj?