Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

/pyet-biologun

Rreth ivf

Pershendetje Dr. Ju deshiroj mireseardhje dhe ju falenderoj per kohen qe keni ndare per tu pergjigjur halleve tona. Desha te pyet pas incizimit qe bera me doli qe kanalet i kam te mbyllura dhe pasi qe nuk e kam nje vezore mjeku me keshilloi te bej ivf, a eshte heret ta bej pasi i kam 3 vite martese apo eshte koha e duhur? Ju falenderoj.

Arta Hoxha (11 vite më parë)

Dr. Rigers Balla - mjek - biolog
Biologu përgjigjet
Dr. Rigers Balla

E dashur Arta,

Une do ju keshilloja qe te diskutonit me mjekun gjenekolog persa i perket kanaleve te mbyllura. Pa zgjidhur kete ceshtje ju nuk mund te mbeteni dot shtatzene ne menyre natyrale. Fakti qe edhe nje vezore e keni hequr apo sido te jete situata, kjo juve jua veshtireson akoma me teper edhe nese kanalet do ishin te hapur. Nese ju dhe bashkeshorti juaj do te doni nje femije me keto informacion qe me keni dhene mua duhet patjeter te merrni shume seriozisht ne konsiderate fertilizimin in vitro. Ceshtja e kohes suaj e marteses nuk ka te beje absolutisht fare me diagnozen.

Ju falenderoj edhe une per pyetjen dhe per cdo konsulte une jam i gatshem per tju pergjigjur.

Me Respekt

Rigersi

Arta Hoxha (11 vite më parë)
Ju falenderoj shume per pergjigjen tuaj.

/komuniteti