Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

/pyet-biologun

Ndikimi i ilaceve te epilepsise ne konceptim

Faleminderit per pergjigjjen,une kam pas nje abort ne qershor te vitit te kaluar kam pauzuar 3 muaj me pas kam provu nuk kam mbet,kam bere nje kontrolle kam bere anlizen klamedia me ka dal pozitive kam perdore terapi bashk me burrin,e kam perserit analizen mka dal negativ,doktorresha me tha te provoje por prap nuk po mbes,burri eka semundjen e epilepsis,perdore tabletat TEGRETOL a mos ndoshta ndikon kjo qe nuk mbes shtatzane prap,faleminderit qe me pergjigjeni.

Egzona Krasniqi (9 vite më parë)

Dr. Rigers Balla - mjek - biolog
Biologu përgjigjet
Dr. Rigers Balla

Pershendetje,

Nuk e di nese jua kane shtjelluar gjeresisht kete problem lidhur me klamidian.

Klamidia eshte bakter i transmetuar seksualisht dhe qe shkakton infeksione. Nuk po futem me teper ne detaje mbi kete pjese sepse ajo qe te intereson me teper qe une do doja te permendja eshte relacioni qe ka ky bakter me infertilitetin qofte mashkullor qofte femeror.

Infeksionet e ketij bakteri sidomos ato asimptomatiket, ne tubat e fallopit jane nje problem teper i njohur dhe listohen nder infeksionet kryesore shkaktare te infertilitet femeror me madhor sesa mashkullor, ku bllokimi i tubave te fallopit pengon zbritjen e vezes ne uterus si dhe njekohesisht edhe fekondimin e saj ne momentin e duhur.

Per kete arsye keshillimi im eshte te beni kontrollin e kalueshmerise tubare nese nuk e keni bere.

Ndersa lidhur me epilepsine e bashkeshortit, ne listen e efekteve anesore te medikamentit permenden qofte probleme ereksioni ose impotence, si dhe probleme prodhimtarie te spermatozoideve. Une ne analizen e bashkeshortit tuaj nuk shikoj probleme te ketilla. Kjo nuk do te thote qe nuk mund te shkaktoje ne te ardhmen dhe per kete duhet te keni kujdes aq me teper duke qene se jeni duke tentuar edhe per nje shtatezani.

E mira eshte te perseritet serish analiza e spermogrames ne menyre te rregullt. Gjithashtu vendosni ne dijeni edhe gjenekologun tuaj sikurse edhe mjekun qe ju shkrua recetat e bashkeshortit tuaj nese ka ndonje medikament tjeter qe mund te perdore bashkeshorti lidhur me problemin qe ka.

Mirepres pyetjet e tjera tuajat.

Rigersi

Egzona Krasniqi (9 vite më parë)
edhe pse kam mbetur shtatzane ka mundesi qe per shkak te infeksionit te me bllokohet tubat,faleminderit shuem shume per pergjigjjjen

/komuniteti