Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

/pyet-biologun

Spermogrami

Pershndetje , un ka 7 muaj qe tentoj per shtaznani ka ber gjitha kontrallat dhe me dolen rregull pasi nuk po kemi rezultat burri vendosi ta bej spermogramin nese kishe pas mundesi te lutem te na tregosh lidhur me kete rezultat: Konsistenca e lengshme, volumi 2.2 ml, koha e likvimit 35 minuta, ngjyra e bardh gri, ph 7.5, nr. I spermatozoideve ne ml 98.9 X10^6 , nr i pergjthshem spermatozoideve 217.5 x 10^ 6, reaksioni i aglutinimit Negativ,te levizshem 52%, shpejt progresive 34%, ngadale prograsive 8%, lokal te levizshem 10 % te palevizshem 48 % , leukocite 5-7, baktere dic, qeliza epiteliale 1-2, format normale 36%,format anormale 64 % te lutem nje keshill a ka nevoj per medikamente me perdor a po qfar keshillat e juaja jan te vlefshme per ne , faleminderit

Mozaa Mozaa (6 vite më parë)

Dr. Rigers Balla - mjek - biolog
Biologu përgjigjet
Dr. Rigers Balla

Pershendetje,

Ajo cfare une shikoj ne kete analize eshte teper normale. Bashkeshorti juaj nuk ka nevoje fare per asnje lloj medikamenti. Ne kete rast normalisht duhet te jeni ju e cila duhet te beni kontrollet e radhes. Nese gjinekologu konfirmon qe ju nuk keni asnje lloj problemi atehere ju mbetet vetem te tentoni vazhdimisht te pakten deri ne plotesim te nje viti qe tentoni. Mbani mend datat e ovulacionit dhe rreth asaj periudhe te keni marredhenie cdo 2 dite. Nese mbrenda 1 viti nuk arrini akoma dot nje shtatezani atehere duhet te beni nje kontroll me te imtesishem.

Me respekt,

Rigersi

Dr. Rigers Balla (6 vite më parë)
Pershendetje, Mire eshte qe per kete te konsultoheni me gjinekologun tuaj dhe ai ju keshillon me sakte se cfare duhet te beni ne kete rast kur analiza e spermogrames se bashkeshortit tuaj eshte brenda normave. Me respekt Rigersi
Mozaa Mozaa (6 vite më parë)
Flm per pergjigjjen , vetem hsg nuk e kam bere a mendon se duhet ta bej ket muaj a po te pres edhe pak

/komuniteti