Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

/pyet-biologun

A mund te kemi nje shtatzani ne menyre natyrale?

Pershendetje Burri im ka pas problem me levizshmerine e spermatozoiteve , ku levizshmeria totale a+b=8% ne fillim te analizes se spermogrames .Me pas mori per nje vit rrjesht mjekim me kokra si procreation dhe profertil ku arriti vleren a+b=32% dhe doktori thote qe mund te kemi nje shtatzani por prap nuk po ndodhte dhe dyshimi i tij ishte se duhet ta ndante spermen pasi ai mendonte qe 3 ejakulimet e para ishin te mira kurse pjesa e dyte e demtonte pjesen e pare te spermatozoideve, keshtu tha doktori pasi 85 % e meshkujve e kane kete problem. kemi 3 muaj qe po provojme por akoma nuk po arrijme te shtatzania.Bera dhe une histeroskopi per te qene me te sigurt nese isha ne rregull apo jo se analizat me dilnin mire por dhe histeroskopia doli mire me kalueshmuri tubare.cfare duhet te bejme duhet te kalojme me ndonje procedure tjeter apo akoma duhet te presim per nje shtatzani natyrale?

Elda L (9 vite më parë)

Dr. Rigers Balla - mjek - biolog
Biologu përgjigjet
Dr. Rigers Balla

Elda me dergo pak analizat e spermogramave qe keni bere te lutem. Shpejtesia ne vetvete nuk me thote gjithcka.

Mi nis ne emailin tim (rballa.edu.al@gmail.com) ne format foto te skanuara apo te fotografuara dhe ti hedh nje sy pastaj ju them.

Faleminderit

Rigersi

/komuniteti