Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

/pyet-kirurgun-pediatrik

Problemi i djalit me zorren e trashe

Pershendetje, deshta te pyes per djalin 4 vjec, ka pasur nje problem me zorren e trashe nje 7 centimetra larg ka pasur njefare si cucell qysh me kane thane kirurgu para 3 vitesh me ka thane eshte si cucell mbrenda ne zorre qe quhet fitus a nuk jam e sigurt bash si. Deshta te di a mundet me pas problem me vone, cfare lloj semundje eshte kjo? Me nuk e kam pas djalin ne kontroll as njehere, ju faleminderit.

Eda Gashi (11 vite më parë)

Dr. Dëfrim Koçinaj - kirurg pediatrik
Kirurgu pediatrik përgjigjet
Dr. Dëfrim Koçinaj

Zonja Eda,

Problemi i djalit tuaj mund të jetë fistula perianale. Është një kanal që komunikon prej zorrës së trashë deri në lëkurën përreth vrimës anale. Duhet kontrolluar djalin tek kirurgu pediatrik sepse kjo sëmundje nuk kalon vetvetiu, por nevojitet operacioni.

Me respekt dr Dëfrimi

/komuniteti