Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

/pyet-kirurgun-pediatrik

A mos eshte ndonje kocke e hundes e demtuar?

Femija im eshte 4.5 muajsh. Ne muajn e 3 kam vene re kur qesh por sidomos kur qan anet e hundes, poshte cepit te syrit i fryhet, i formohen si topa te vegjel. Kam frike mos eshte ndonje kocke e hundes e demtuar apo ju duket normal kjo gjendje? Shpresoj te kem qene e qarte. Ju lutem mu pergjigjni sa me shpejt te mundeni. Faleminderit.

Dorina Aliraj (11 vite më parë)

Dr. Ardian Shefkiu - kirurg pediatrik
Kirurgu pediatrik përgjigjet
Dr. Ardian Shefkiu

Pershendetje Zonje,

Ne baze te asaj qe shkruani nuk shoh ndonje problem qe duhet te shqetesoheni, sepse nuk ka kocke e as ato te hundes qe here fryhen e here jo.

Mund te jete problem me kanalin e loteve te cilet mund te fryhen kur femiu shkakton presion ne ta gjate te qarit, por jo ndonje problem sa i perket kockave te hundes.

Ju keshilloj qe pas kontrolles nga ana e Pediatrit te konsultoni edhe nje Oftalmolog dhe do te merni pergjigjen e duhur profesionale.

Me respekt,

Dr Ardian I. Shefkiu

Kirurg i Femijeve

zarije (7 vite më parë)
djali jem i ka 2 vjet e qe 5 muj i qesin hunt gjak gjdo 6 dit

/komuniteti