Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

/pyet-kirurgun-pediatrik

A mundet te zbres testiku poshte mbrenda 6 muajve?

Pershendetje dr. Djali im ika tre muaj e gjisem por testiku i djathte ende nuk i ka zhdripur posh ketu ku jetoj un ekam pas ne kontrol si dhe ekam vizitu tek kirurgu pediatrik me ka then qe pas 6muajve me shku per me be vizit perseri sepse ka munsi menda gjasht majve me zhdrip ne vendin e vet se me thot se per ta pas eka por ende nuk ka aritur ne vendin e duhur sipas jush amundet me zhdrip mbrenda ketyre maujve sepse jam ne merak ju lutem me kth nje pergjigje se nuk dua te bej nderhyrje sepse me dhimbset djali respekt nga dina

Celiii& Dino (11 vite më parë)

Dr. Ardian Shefkiu - kirurg pediatrik
Kirurgu pediatrik përgjigjet
Dr. Ardian Shefkiu

Pershendetje zonje,

Testiset normalisht para se te linde femiu gjithmone duhet te jene ne qesen skrotale pra poshte ne vendin e tyre.

Ka disa forma ose disa pozita kur testisi nuk eshte ne vendin e tij normal te djemt pas lindjes, qe jane: Testisi mobil qe nuk kerkon intervenim kirurgjik por duhet percjellur, Retentio testis e Kriptorchismus qe duhet te intervenohet kirurgjikisht, etj, etj.

Pasi qe jeni vizituar nga kirurgu i femijeve besoj qe edhe keni mare sqarimet e nevojshme per ket problematike e cila eshte jo e rralle.

Nje gje duhet ta mbani mend se nese testisi nuk zbret poshte deri ne moshen 1 vjeqare zgjidhja e vetme eshte kirugjike d.m.th. operacioni dhe nuk duhet shtyre gjate, pra duhet te operohet mbrenda vitit te dyte te jetes qe femiu juaj te kete nje testis te shendoshe dhe funksional.

Per me shume informacion shihni artikujt e mehershem ne lidhje me kete teme.

Me respekt,

Dr Ardian I. Shefkiu

Kirurg Pediatrik

Rinald (10 vite më parë)
pershendetje doktor. djali im eshte 11 muajsh e gjysem ka probleme me testikujt i kemi bere eko dhe ato thone qe dallohet pak tesi i djathte, i kemi bere nje kure stimulante me emrin pregnygyl 1000 kuren e ka mbaruar para dy javesh por akoma nuk ka thene efekt\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\' ju lutem me ktheni nje pergjigje
Adnan Gashi (11 vite më parë)
a ka ndonje problem ku te demiu im testiku ndonjeher nuk edhe ne vendin e duhur po koh pas kohe edhe jan me vendin e duhur femiu eshte 3 vjeqar

/komuniteti