Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

/pyet-logopeden

Te folurit e vajzes

Pershendetje,kam vajzen dy vjet e gjys gjuhen shqipe flet deri diku mire kupton mundohet me fol.ne kopsht flasin vetem gjermanisht edhe gjermanishten e flet mire..tash qe 2 muaj i shiqon 1 or ne dite nje film vizatimor quhet pepa pig ne gjuhen angleze qe 2 muaj ka fillu aq shum me fol fjal anglisht ku te gjitha i thot mire edhe me theks anglez i di te gjitha ngjyrat di te numroj deri 10 gjesendev ne shtepi ju thot ne anglisht .tash ka fillu edhe me i lidh nga 3 fjali po ashtu ne anglisht.na befason qdo dit.Pytja ime eshte..per moshen e saj a mundet me qen ngarkes 3 gjuh ne te njejten koh me u mundu me i fol?faleminderit me respekt Tija.

T L (8 vite më parë)

Arta Abdullahi - Logopede
Logopedja përgjigjet
Arta Abdullahi

Përshëndetje e nderuar.

Nuk e di në cilin vend jetoni ju , por nese jetoni në mërgim ,me siguri se edhe ju, si shumë familje shqiptare në mërgim, e flisni gjuhën shqipe në shtëpi e atë të huaj në shkollë, por një fëmijë në moshën 2 vjet e gjysmë nuk duhet te ngarkojmë me 3 gjuhë për arsye kontakti i gjuhëve të ndryshme mes tyre, në mënyre të paevitueshme çon në dygjuhësi apo bilingualizëm.

T L (8 vite më parë)
Faleminderit shum per pergjigjien ne jetojm ne gjermani dhe gjuhen gejrmane e flet ne kopsht ndersa shqip falsim ne shpi.e sa i perket per gjuh te 3t Anglisht nuk kemi insistu ne qe ajo ta mesoj edhe anglishten nuk kemi punu me te ne ket drejtim.po siq e kam cek edhe ne pytje qe dy muaj 1 or ne dit shiqojn tv edhe filmi me i dashtun eshte Pepa pig edhe nuk don me ja lshu tjeter gjuh pos ne gjuhen Angleze.edhe nga aty i ka msu te gjitha..po mua me qudit fakti se ne fillim fliste vetem fjal tash po i lidh ka shum raste qe nese ka lyp nga un diqka e ka lyp ne anglisht.

/komuniteti