Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

/pyet-logopeden

Menyra se si flet!

Prsh jam nje nene qe shqetesohem per djalin nga menyra si flet ai eshte 6.6 vjec eshte super aktiv ka filluar te flase me vonese pasi beri 12 muaj por perseri kur ishte 3 vjec fjalet i fliste me shkurtime ne kopesht nuk ka shkuar rregullisht per shkak se levizim njeher ne shq njeher ne gr klsen e pare e filloi ne shq 1 muaj ishte 5.11 vjec me pas erdhem ne gr po vazhdon shkollen ketu po nuk dinte gjuhe shoqeria e re mesues te rinj por djali nuk shprehu ankese te madhe vec ne disa raste me shoket ku e besdisnin po perseri shkonte ne shkolle pa problem une shpesh i terheq vemendjen qe duhet te jesh djale i mire ai si te thash me lart eshte super aktiv gjith diten ne levizje po kur i terheq vemendje per te disaten here fillon qan dhe me thote dua te jem djale i mire po ti shume i mire je i them jo me thote jam i keq , po ajo cka me shqeteson me shume edhte se djali kur do te komunikoje e perfor disa here fjalen po po ai nuk mund te formoje fjali te plota pa u ngateruar sidomos kur eshte perballe te atit ,mua shpesh here me thote mami te te pyes per dicka po i them mami mami te te them dicka po he ma thuaj po degjoj i them fillon te tregoje dhe ngec po une harrova me thote kjo gje nuk ndodh kur eshte i nevrikosur sepse shprehet si do me nerva eshte shume nevrik per kete gje jam shqetesuar ne fillim thoja eshte heret akoma per te folur si i rritur po kur degjoj si flasin moshataret e tij me vjen te mendoj dicka nuk shkon.Harova te cek se ne mesime po ecen mire edhe gjuhe po meson nga shoket besdiset ndonjehere po nuk e di kush eshte fajtor se jane femije asnjeri se pranon por di te them se djali eshte super aktiv dhe mbase ju jep shkak vete.se kur eshte ne shtepi mundohet ta veje ne loje te vellain qe eshte me i vogel.Ju si mendoni doktoresh a ka vend per shqetesim.me fal se u zgjata shume ju uroj pune te mbare

Mami Mami (8 vite më parë)

Arta Abdullahi - Logopede
Logopedja përgjigjet
Arta Abdullahi

Përshendetje e nderuar,

Prindërit ndihmojnë shumë në zhvillim gjuhësor të femijes se tyre.

Pikerisht nje femije qe ka probleme ne te folur eshte vecanerisht i varur, qe mos te vihet nen presion. Ai duhet ta kete te drejten te tregoj dicka, pa mos u korrigjuar cdo here. Ndonjëherë ndodhë që problemet e tilla të vazhdojnë të qëndrojnë edhe në moshë madhore, andaj për ta parandaluar këtë, ju këshilloj që ta vizitoni logopedin sa më parë.

/komuniteti