Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

/pyet-logopeden

Te folurit e femijes

Pershendetje e nderuar kam vajzen 14 muajshe, ecen shumm mire kupton shum mire por me fol shum pak ose veq niher e thot nje fjal pastaj nuk e perserit mee, fjalen qe e thot me se shumti esht "Ama" kur deshiron dikqka menjeher thot Ama jam e brengosur pasi qe vajza e madhe ka folur shum heret , a esht ende e vogel ose duhet te brenggosem

Yllka L (7 vite më parë)

Arta Abdullahi - Logopede
Logopedja përgjigjet
Arta Abdullahi

Pershendetje e nderuar,

Fëmijët në moshën 14 muaj përdorin fjalë të tjera perveq mama, baba.. imiton zanoret dhe rrokjet e dubluara, përdor fjalë për të përshendetur.. mirëpo zhvillimi i ritmit te çdo fëmijë ndryshon.

Ju keshilloj të konsultoheni me ndonjë logoped prindi do të marrë udhëzimet nga logopedisti sesi të nxisë tek fëmija këtë aktivitet vokal.

Duke i folur edhe pse është e vogël, për të gjithë e për gjithçka: për babin që është në punë, vëllain që bën zhurmë nga dhoma tjetër, motrën që është në shkollë, nënën që bën gjellën, gjyshin që lexon gazetën etj. Duke e përkëdhelur dhe nxitur në imitime.

Gjithe te mirat.

/komuniteti