Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

/Pyet nënat

Femijet e moshes 12,13,14 muajsh
Si i kini bebet me zhvillim a hecin a kan fillu me then ndonje fjal etj..?
Vajza ime sod beri 13 muajsh me hec ka shum frik ama hec rreth kauqav edhe kur e leshoj une qe habitet ndrrona pak hapa ama si ta vren qe e leshoj ulen.
Me zhvilllim esht mir mashalla edhe e gjate edhe e shendosh me fol thet baba ma shum se mama ta bon me dor tata( papa) keshtu esht shum e kthejllt i din te gjitha po vetem qe sdon met ndegju vetem nje te keqe e ka bre nena qa te gjan i fut ne goj i han vajza e madhe ska qen keshtu a kini ndonje ide si me ja largu kit ves? Ju pershendes shum e ishalla jeni te gjitha mire se bashku me familje
Ema Ema2 (1 muaj më parë)
F & F Sh & S ... (30 ditë më parë)
Ema ti ke lind para meje, vajza mi bon 1 vit me 10 tetor, na e ka lumturu shtepin. Edhe kjo heret ka fillu me shku zhagas e mu kap prej mujit 9/10 qaty dikun, po rrzohet boll shpesh ama ka vetbesim, e shtir sa t thush fmi i pandemis moo. Krejt shpija mas saj :D me pesh 10.400gr . Qito dit sosht mir prej fyti ama spi vet fort si zhiv hahaha.
Ema Ema2 (30 ditë më parë)
Fjorela faliminderit Po bre Po rriten shyqyr zotit. Po tash esht 13 spo shton tash shum si perpara se tu leviz kur nuk ndalet edhe e kam pas dy her smut njeherr kur u ktheva nga pushimi barkqitje dhe te vjellura tani ni virus sezonal nuk i doli Qe e ka covidin shyqyr. Edhe i yti mashalla koka me kile tamon vetem te jete mir me shendet ajo kryesorja. Perbes edhe une e kam marr se pom bjen shum jashta shtepis e kam Frik Qe do e marr prap e une e morra vetem nje doz se e kam pas para 8 muajsh koronen spata qare se vajzen e madhe ja ne shkoll ja ne aktivitete qyshtu
Fjorela Kembora (30 ditë më parë)
Ema sa mire tu rrit goca marshallah,ne postimet e meparshme ka pare qe eshte gati 12 kg ,i imi 9 muajsh gati 9 kile eshte ,po testi kovidit si doli goces?Aman se na terbuan fare ,ketu be itali pa green pass nuk futesh me askund ,u detyrova bera dozen e dyte te vaksines
Ema Ema2 (1 muaj më parë)
Mashalla jav rujt zoti, per me flejt edhe e jemja valla ka fillu nqofse flen 2 3 or flen vetem niher nqofse ma pak flen dy her. Per me hec valla pi tutet shum ama kapet e krejt e hyp mi kauqa e uler vet e leshohet vet ama e shoh shum e run vetin. Valla n k se di u myta tu pastru sdisa her se qa te gjen i fut ngoj se di e din qe sbon me kqyr mu a pi e shoh edhe nqofse bohem qe se shoh provon mi shti kur i thom moss e len
Rina Anir (1 muaj më parë)
A. must bëhet në prishtin dikun ama se di sakt, varësisht nga mosha, unë e kam një nx në klas e ka 120 IQ i flet 4 gjuhë, ka lexu e shkru qysh ne klas të parë, për të mësimi është krejt monton se i din të gjitha gjërat e kështu, besoj isha e qart. Në fakt edhe mjekja ku e kontrolloi tha vajza ka intelegjenc me të madhe për moshën pasi shkallave zbritke vet pa ndihmen time dhe jo ulur e ngadal si bëjn fëmijët por kja direkt në këmb e atëher ishte 12 muajshe.
N K (1 muaj më parë)
Djali jem ka fillu me ec ne moshen 14 muajsh me se pari se ka qene i trashe shume i rond e mandej i rra vjehres prej dores u tut e nuk eci mo deri 17 muajsh. Fjalt e para i ka thone 8 muajsh baba mama papa bojke me dore ka dite shume sende, tash eshte 2 vjeq e 4 muajsh eshte shume i zgjut kupton gjethqka po nuk flet ende. E qe i shtin sendet ne goje osht normale fmi osht veq sende te vogla mos i le ngat qe me i perbi...
A. Must (1 muaj më parë)
Prsh, imja bene wdhe dy dite 13 muaj,ka fillu ne ece pa ibo 10.muaj,me ukap qysh 6 7 muajshe,thot shume fjale, mami mama,baba,burrin en emer,vajzen,ama,papa met prsh ose me dale papa,tata (patikave ,sandaleve me ece)ju rrin gati si ti thom me shku papa i ker vete mi bjen me ja mbathe,bavo(bravo),nana nenes sime,hade(hajde),bebi si te sheh nje femeij qofte edhe ma i madh se ajo ahhaah,imiton qysh ma e vogel kur kollitet dikush ose qeshe,uji (ubi)lyp uje vete saher ti pihet ,lunan nata dite me duar,thot nata,tita,mbylle syt kur ti ja mbylle njerin mendob me ta kthy menjehere,eshte e gjalle shume me fjet shume pak me honger qashtu,prej se ka fillu me dhembe posht e larte eka l9n ushqimin ndersa barkqitja ma kap shpesh sdi cka ubo,rina ar si behet aj tesst i inteligjences,se edhe ejemja teper eshte dijshme qysh e vogel se tash spo me vje shume interesant,?!,spo e them mu krenu me falni se cdo femij eka zhvillimn e tij dikush ma heret dikush ma von3,shendet 0er ju dhe bebet.
Natyra1999 ???? (1 muaj më parë)
Oh zot ka i lexova kete shenim thash mos e kam shkru une haha,Vajza ime eshte 9 muajsh kshtu zhagitet e sot ka fillu mu kap ngapak neper diava ,por si e heton qe pe shikojm o menjher ulet ,si esht tu zhagit don mu ul si ta shikojm ne kthehet prap nuk ulet kerkon ndime ne at veten.Ben me dore (papa) her thot "tata" her thit papa mama bon kur kerkon ushqim ose e shef ushqimin e saj ne dore e njef the kyp mama mama mama.Baba ka than se pari her dhe dhe duke luajtur qdo her thot o baba o baba o baba,tani kohe te fundit ka fillu te thot nan nan por e perdor teper rall ne mengjes vetem pastaj po hutohet po hsrron a sdi.Dada ju thot motres. Kshtu si e jotja qka te gjen shtin ne goj dhe po frigohem dhe lojna nese ja la me lu i shtin ne goj qdo gje qka gjen dhe kjo ne toke ashtu.Djalin nuk e kam pas kshtu ,nderda qiken (fmin e dyt po).Mir qenka vajza ne zhvillim mashaaAllah.
Natyra1999 ???? (1 muaj më parë)
Oh zot ka i lexova kete shenim thash mos e kam shkru une haha,Vajza ime eshte 9 muajsh kshtu zhagitet e sot ka fillu mu kap ngapak neper diava ,por si e heton qe pe shikojm o menjher ulet ,si esht tu zhagit don mu ul si ta shikojm ne kthehet prap nuk ulet kerkon ndime ne at veten.Ben me dore (papa) her thot "tata" her thit papa mama bon kur kerkon ushqim ose e shef ushqimin e saj ne dore e njef the kyp mama mama mama.Baba ka than se pari her dhe dhe duke luajtur qdo her thot o baba o baba o baba,tani kohe te fundit ka fillu te thot nan nan por e perdor teper rall ne mengjes vetem pastaj po hutohet po hsrron a sdi.Dada ju thot motres. Kshtu si e jotja qka te gjen shtin ne goj dhe po frigohem dhe lojna nese ja la me lu i shtin ne goj qdo gje qka gjen dhe kjo ne toke ashtu.Djalin nuk e kam pas kshtu ,nderda qiken (fmin e dyt po).Mir qenka vajza ne zhvillim mashaaAllah.
Rina Anir (1 muaj më parë)
Po me gjumin si jeni? E imja diten flen një herë 2-3 orë, natën zgjohet 2 ose 3 herë ama e vazhdon gjumin meniher, i kan dalur 4 dhëmb posht dhe 4 lart dhe 2 dhëmballa, e ka sikletin e dhëmbëve për atë besoj po zgjohet naten më shprsh se deri tani ka flejt më mirë.
Rina Anir (1 muaj më parë)
Përshendetje Ema, vajza ime me 26 bën 14 muaj, për të ecur ka filluar 11 muajshe është shumë e shkathët, kurr nuk ulet. Me peshë është pak e imët me gjatësi është tamam 81cm. Për të folur ka filluar shumë me herët si djali, thot baba, mua ( nani), ama ( kur kërkon diq) uja ( ujt) numrav të gjithëve u thot tre dmth kur sheh lodra me numra i përfshin të gjithë me tre hahah, fëmijëve të vegjël beba ndërsa kur i sheh me flokë me të gjata ju drejtohet me tita (qika),disa kafsh si pula ( pupa), fjalën bravo për çdo veprim që e bën, kur i thëm shko sjelle ndonjë gjë të caktuar e ul koken dhe shikon nder divan hahaha mendon që aty i kemi gjitha gjërat, mbyll syt dhe bën sikur po flen, me dorë përshendet, të gjitha gjërat e din për qka janë, psh mundohet ti vendos shnjollat në flokë, me kreher mundohet ti kreh flokët, pët të dalur jasht i sjell pumat e veta( i mer në duar dhe më gjuhen e saj kërkon për t’ia mbathur) kur e kryen nevojen më kap për dore dhe më dergon tek vendi ku i ka pampersat,hahah mashalla është shumë e zgjuar, kush po e sheh po më preferojn me ja ba testin e intelegjences, ta shoh edhe disa muaj si po vazhdon.

/komuniteti

/anketa

Në çfarë është alergjik fëmija juaj?