Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

/Pyet nënat

Alergji ne gluten
Pershendetje nana
Dashta me ku pYt qysh e keni dallu qe fmit e juve kan alergji ne gluten ose laktoze?
Se djali jem han mire ama nuk shton qaq kg e kryn nevojen shpesh pediatri ktu ne gjermani nuk po thot diqka per pesh gjithe mire mire ama un jam bo marak
Drita Aliu (4 muaj më parë)
Drita Aliu (4 muaj më parë)
MiaMar po e ceka 3 here ushqim dy here peme te ndryshme psh mengjes tani ndonje peme molle dardhe etj tani dreken tani i jap qumesht(gji) tani i jap banane pastaj darken ma merr menja qe mjafton prap pra gjumi qumesht edhe flen. Ama po osht i levizshem sndalet tan diten full energji
Miamar Mia (4 muaj më parë)
drita 3 here ne dite ushqim mua me duket pak,e zeme se te cohet ne oren 9 dhe ha mengjesin atehere do presi oren 2-3 deri te vije dreka i bie 5 ore pa ngrene dhe ne 7-8 darka prap 5 ore pa ngrene.A i jep dicka tjtr ne mes vakte ?le te shtojne ketu edhe se sa aktiv si bebe mund te jete se ndoshta po ecen e vrapon mrekullisht mire dhe i duhet ndoshta dhe me teper energji .E ke me gji ?
Drita Aliu (4 muaj më parë)
Faleminderit dyjave per keshilla. Po eshte gati 16 muajsh dhe peshon 10 kg kshtu imunitetin e ka shume te forte edhe un mendoj qe me rendesi eshte me qen i shendetshem po edhe pak i trash duhet munkan ahah. Jo nuk i jap ushqim te bluat po qka hajm ne i jap edhe ktij. 3 her ne dite i jap buk si ne 2 her peme mundohna me e ushqy shendetshem ama pesha po mdoket shume pak ka ma shum se 1 muaj qe peshon 10 kg kjo po mvret
Miamar Mia (4 muaj më parë)
ti e ke diku 16 muajsh dhe pa rekomandim mjeku mos i hiq asnje ushqim.Djali sic the dhe vete kryen jashteqitje te shpeshta dhe kjo eshte arsyeja qe nuk te shton peshe.Me rendesi mos jene jashtqitje te ujshme sepse dehidrohet por nene jane normale mos ki merak hic sepse dhe mjeku ta ka vleresuar gjendjen dhe e di mire.Une mendoj se kjo vjen ose ngaqe ka sistem tretes shume te shpejte ose ti i jep shume te bluara ushqimet.Jepi oriz,neper vakte shoqeroja dhe me buke,makarona .Molle,kungulleshka,kungull mos i jep shpesh.Mos i jep te bluara shume(ne i jep).Mos ki mera se do shtoje,eshte faze qe fillojne tekat.
Lora ° (4 muaj më parë)
Drita permes analizes se gjakut behet testi IgA. Nuk po e di se çfare moshe e ke djalin por nese eshte mbi 2 vjeç dhe mjeku nuk rekomandon testin e alergjise , ti mundesh vete me fillu me e ushqy djalin me produkte pa gluten dhe pa laktoze. Ke mjaftueshem neper markete te medha .Mjaftojne 3 jave per me e vrejte ndryshimin , nese ka permiresim ne tretje. Sa per peshen vertet qe ketu nenpeshes aspak nuk i japin rendesi njete e kam edhe une djalin peshen e ka shume te ulet por imunitetin e ka shume te forte e nuk po baje gajle aspak. Gjithe te mirat.

/komuniteti

/anketa

Në çfarë është alergjik fëmija juaj?