Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

/Pyet nënat

Vlera e larte e tsh ne javen e 14 te shtatzanis
Pershendetje,
desha tju pyes ju qe keni kaluar shtatzanin dhe qe keni pasur probleme me gjendren tiroide si e keni trajtu dhe a ka ndiku tek bebi pasi qe une kam tiroiden Hashimoto dhe trajtohem me barna mirepo pavarsisht dozes se rritur te letroxit 100mg prap se prap vlera e TSH me ka shkuar ne 10 tani ne javen e 14 te shtatzanise. Jam ne merak ne ndikimin e shendetit te bebit.
B.Besa (10 ditë më parë)
Flutra B (8 ditë më parë)
nuk po di ku me ta qu ftesen klikova faqen tane amo spo muj me ta dergu
Miamar Mia (8 ditë më parë)
flutura mund te flasim privatisht?me co ftese sepse ste shkruajt dot
Flutra B (8 ditë më parë)
valla Miamar Mia mka jap traum kjo diagnoz un i pata dy aborte e kam 1 djal 4 vjet mi ka ba pom mdoket me ket diagnoz kurr shtatzani dej nfund ska me qu jam deshperu keqq
Miamar Mia (9 ditë më parë)
flutura-pohhuajse cdo produkt i paketuar ka soje sepse i kontrolloja me detaj ne shtatezani .Eshte e pashmangshme perdorimi.Mirepo mua kete urdher ma dha gjinekologu ndjekes por ne perditshmeri mendoj se nuk ka shume rrisk nqs e ha ne menyre te moderuar.
Flutra B (9 ditë më parë)
miamar mia un e ha ni buk me soj osht aka kaq shum efekt a ? se edhe tg para do dite 681 ekisha e anti tpo 58 se glutenin ekom jek kejt eni buk shcar jam te hanger e soj kish
B.Besa (9 ditë më parë)
Ju falenderoj nga zemra per shperndarjen e experiencave tuaja. Une kur kam mbete shtatzen kam pas vleren e TSH 7.7 gje e cila e ka habitur pak mjeken per shkak se mundesit per mbetje jane te vogla me kete vlere por pas nje muaji me doze me te madhe me ka ren vlera ne 2.6 por une jam shume strikte ne marrjen e terapise pasi qe ka kohe qe jam e diagnostifikuar me gjender tiroide por tani kur bera analizat kjo ishte rrit prap perkunder faktit qe kam marr rregullisht terapi. deri tani ne javen e 14 te shtatzanise nuk kam pasur asnje problem sa qe po mos te ishin analizat dhe mungesa e ciklit nuk do ta dija fare qe jam shtatzen. Shpresoj qe ta tejkalojme te gjitha kete problem dhe mos te kemi pasoja ne bebet tona.
Miamar Mia (10 ditë më parë)
une po dyshoj sd ti nuk i ke pire rregullisht ,ose ose pastaj ndoshta je ne te njejten situate si timen qe kam pire eedhe gati3 kokrra 100 mg dhe prap nuk ulej .Por sic thashe mjeku im e bente kontrollin edhe me ft3 ku shifte se bebi furnizohej normalisht.Sic te thane dhe nenat bej kujdes sepse kjo eshte jetike per bebin.Evitoi fare produktet me permbajtje soje.Analiza tsh dhe ft3 cdo 3 jave
Vlora . (10 ditë më parë)
Ne shtatzani te dyt me esht shfaq problemi me gjendrren tiroide dhe ne javen 12 kom pas abort fatkeqsisht...Ne shtatzani te tret qdo 3 jav analiza deri ne fund te shtatzanis e kam pas vleren normal por mjeku me ka rrit dozen deri 150mg ..Ben kujdes se kjo te shkakton shum probleme..
Artemisa Vetaj (10 ditë më parë)
Melosa Fln shum tani po e degjoj si info se gjithmon i bej analizat kur dua me mbet shtatzane po dalin mir . Do kem kujdes per her tjeter ,ndoshta kjo esht arsyeja . Un jetoj ne ks
Melosa Aliuu (10 ditë më parë)
Artemisa ku jeton? Kujdes se une kam problem me tiroiden vetem kur jam shtatzan ne momentin qe une mes shtatzan ajo fillon tu u rrit e duhet me marr barna. Nashta tash te del mir ama momentin kur je shtatzan ajo fillon rritet ose ulet varet prej problemit edhe shkakton abort. Normal analiza tiroides eshte nja prej te parav qe bahet mas abortit po varet prej mjekut.
Artemisa Vetaj (10 ditë më parë)
Un kam aborte te perseritshme krejt analiza e kontrolle po mdalin mir por tiroidet si kam kontrollu. Dmth kur mbetesh shtatzane duhet me i bo keto analiza . Mjekt po thojn ndoshta prej trashjesh gjakut Po.marr aspirin cdo dit po prap u perserit aborti. Po hyj ne dyshim tani ?!
Artemisa Vetaj (10 ditë më parë)
Pershendetje , u bera kurioz rreth tiroideve gjat shtatzanis. Dua te pyes cfar simptomash keni .hyra ne google e lexova qe mund te shkaktoj aborte spontane te perseritshme
B.Besa (10 ditë më parë)
Flm per komentet po rregullisht kontrollohem por para 6 jave kisha TSh 2.6 dhe perkunder dozes se larte prap eshte rrit dhe ajo me shqetsoj pa mase pasi qe tani ne shtatzani ndikon direkt ne zhvillimin e trurit te bebit. Kam caktuar kontroll tek endokrinologu por isha aq e shqetsuar deri sa te shkoj dhe deshta te marr edhe mendimet e juaja se si e keni pas gjendjen . Ju faleminderit shumee
Melosa Aliuu (10 ditë më parë)
Une kam probleme me tiroide vetem gjate shtatzanis e mbaj nen kontroll me barna ti masi qe veq e din besoj qe ban kontrolla tek ni endokrinolog patjeter kontroll tek mjeku. Perveq barnave tjeter diqka nuk baj kshtu qe besoj mjeku ta rrit dozen e saj
Miamar Mia (10 ditë më parë)
po,jam une !Duhet nje mjek shume i specializuar endokrinolog.Nqs je ne tirane ta sygjeroj,fale tij kam djalin sot.Me ka shkuar vlera e tsh edhe 16 ne muajt e fillimit .Te duhen 2 analiza zemer ,nuk mund te kontrollosh vetem tsh por edhe ft3 sepse ky hormon ben kontrollin apo mban ekulibrin se sa hormon duhet te marre embrioni/fetusi.Deri ne muajin e 6 eshte frika pastaj bebi e prodhon vete kete hormon.

/komuniteti

/anketa

Në çfarë është alergjik fëmija juaj?