Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

/Pyet nënat

Hpv virusi
Pershendetje nena, a keni pas rast me marr hpv 16virusin, nese po a mundeni me i nda pervojat e juaja?
Kosovare H (2 muaj më parë)
Klara shehu (2 muaj më parë)
Po mendoj te ka then per kolposkopin qe behet pasi testi del pozitive i hpv, por ka raste kur hpv largohet edhe kur je e infektuar dmth del testi negativ por perseri te duhet ta besh nderhyrjen per mos u rrezikuar, dhe me biopsi del pergjigja e sakte, un edhe mjekja me thot njiher ne vit se je rregull cdo gje esht kthyer normal perseri kundershtoj pasi ky virus esht rrezik dhe mund te fleje edhe pasi testet dalin negativ, ndaj shpresoj ta kesh negativ mos kesh azgje , per cdo gje me thuaj nese ke nevoj dicka
Kosovare H (2 muaj më parë)
Falimderit shume, une jam ne pritje te pergigjes te analizave a jane negative apo pozitive, dr me tha nese jane negative i ben kontrollet gjdo 6muaj, nese jane pozitive ta bej biopsin edhe ni tjeter e permendi po nuk e mbajta mend se para se me hi te gjinekologu hyra ne google lexova qka eshte ky virus edhe u stresova shume, gjakderdhje nuk kam fal Zotit, po mendoj qe i kam psikologjike se psh gjumin e bej mire, kur po i heqi ment prej kesaj nuk po ndi dhimbje, shume shume falimderit se ma hek stresin. Dr me tha rri e qete ke besim tek une, po me shume u qetesova nga fjalet e tua, te uroj shendet dhe jete te gjate.
Klara shehu (2 muaj më parë)
Ky virus nuk ka simptoma, simptomat vijn kur ka kaluar ne semundje, dhe qe esht gjakderdhja, kto dhimbjet jam psikomatike nuk jan nga virusi qe ke ti, dhe un mu fiksua sikur me dhimbte barku si ngerçe, ndaj rri e qete se ti ke mundesi me shpejt ti besh atje privat, un me shtet kam pritur shum saqe u stresova nga pritja e gjat dhe nuk me sherbeu azgje ky stres vec rash ne ankth panik, nese del negativ testi hpv per dy vitet e ardhshme trupi e ka pastruar virusin se imunitet ben luft me infeksionet, sherim te shpejt
Klara shehu (2 muaj më parë)
Kam pas nji nderhyrje dhe shkoj mire gjithcka fale zotit , jam dakort cfar te ka then doktori por sjam dakort kur thon 10 vitet e ardhshme mund te vij dicka e keqe, ky virus per nji vit te conë dhe esht agresiv hpv 16 keshtu thot mjeku im zvicer , je me fat Nese biopsia te del benije
Klara shehu (2 muaj më parë)
Kam problem me profilin ndaj mezi i dergoj sms, por rri e qete dhe gjithcka shkon mire, hpv vec imunitet i fort e largon, dmth jo stres pasi e ul imunitet, ushqehu shendetshem vitaminat A,E,C, ecje ushtrimet, esht virus i rrezikshem agravon shpejt ne dicka te keqe po e kapa ne kohë shpejt gjithcka eshr ne favor tendin, un isha cin 3 benij dmth nji faz para kancer, por fatmirsisht Allahut gjithcka shkoj mire , vec shpejto tek ndoji kirurg i mire dhe kontroll cdo 6 muaj per ta pare virus a jan test normale negativ
Kosovare H (2 muaj më parë)
Klara, falimderit shume per pergjigje, nese mundem me te pyt a ke pas nderhyrje, dr me tha nuk ka rrezik asgje (edhe kam shume besim te ai, dy shtatzanit te ai i kam ndjekur), me tha nese eshte negativ vazhdojm me teste gjdo 6 muaj, nese eshte pozitiv i ben te gjitha gjerat e nevojshme, e pyta a eshte rrezik, me tha nese nuk ben asgje ne 10vitet e ardhme, rrin ne shtepi, nuk e sheron athere behet e rrezikshme. Prej te premtes kam pak dhimbje mesi dhe barku, e ti qe i kam psiqike, se hyra lexova ne internet.
A A (2 muaj më parë)
Ska gje e dashur, uroj te kaloj sa me pare , jo mos u shqetso besoj te kalon me terapi poashtu edhe Klara paska pas rast, sherim te plote dyjave
Klara shehu (2 muaj më parë)
Pershendetje un e kam kaluar e fatmirsisht ne kohë, dhe tashme testi hpv me del negativ
Kosovare H (2 muaj më parë)
Me fal se komentin e dyte e pash pasi qe te pyta a e ke pas ti kete virus.
Kosovare H (2 muaj më parë)
A A, falimderit shume per pergigje, nuk e kam sigurt, ne analiza me ka dal qe mundem me pas, kam bere analiza te tjera dhe jam ne pritje te pergigjeve, dmth ka mundesi me qene pergigja negative, a e ke kalu ti lehte, a ke be mdonje intervenim. Nuk kam pas asnje simptom une, vetem ne kontroll rutinor dr ma beri analizen e HPV, e tash prej asaj dite k dhimbje te mesit, e di qe i kam psikogjike se hyra ne internet lexova per kete virus, qe ma mire mos me lexu hiq hahaha, Dr me tha nuk ka rrezik asgje, edhe nese vjen pergigja pozitive e sherojm. Shume fallimderit per pergjigje se jam shume shume ne stres keto dite.
A A (2 muaj më parë)
Ndersa une nuk kam pas rast as degju per dikend te aferm,por me sa kam lexu mesu .
Klara shehu (2 muaj më parë)
E dashur si jeni po un e kam pasur hpv 16 dhe famitmirsisht gjate nji nderhyrje e kalova dhe tashme ne kohë dhe testi i virusit tek un esht negativ , nese ke nevoj me cfar mumd te keshilloj me thuaj
A A (2 muaj më parë)
Prsh e nderuar , uroj te kaloj sa me pare. Por duhet te bisedosh me dr per terapi hpv(human papiloma virus) eshte virus seksualisht i transmetueshem(infeksion i qafes se mitres) dhe 16 siq eke ti mendoj se duhet trajtim sa me pare,ndosha trajtim pasyrim i mitresbdhe te duhet te besh teste shpesh per me percjell dhe eshte i shumllojshem uroj me te mirat per ty.
Klara shehu (2 muaj më parë)
Pershendetje e dashur

/komuniteti

/anketa

Në çfarë është alergjik fëmija juaj?