Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

/Pyet nënat

Temperatura dhe ethet
Nana qe dy dit e kam djalin shum keq temperatura e lart por ka fillu edhe po dridhet prej etheve po i ftofen duart e kembet e koka e nxeht shum me frikesoi se memdova qe po e kap Konvulzion , po i jap qiri e sirup por pas 4/5 ore prap e kap temperatur as spo mubdet me flejt veq po dridhet tash shum po em frikeson se ky i vogel me u dridh prej etheve ashtu spo di as qka me i bo tash e vjelli krejt qumeshtin qe e piu edhe mengjes dje ma ka vjell met madhe krejt , e pata te mjeku po si ktu jasht qe sta boj. Dert mtha per 3/4 dit qeshtu tani i kalon se me pas pas Konvulsion e kish humb vetdijen un e di se kam lexu per to e qajo mka frikesu sot u mundojsha me i fol e mi jeo uj me pi se u dridhke edhe ne sy e vrejta qe ske mir po temperatura shum em frikeson se 40/41 menxi po i ulet .
Dorina Tina (1 vite më parë)
Dorina Tina (1 vite më parë)
A j po i kaloi Faleminderit i doli edhe dhembi i par se di a e pat prej dhembit ton at temperatur a ke i ftofun , ja bojsha edhe qorapat me qumesht por e kot menxi i zbritke temperatura
Dorina Tina (1 vite më parë)
Ana Faleminderit shum po edhe mami me tha laje por ashtu tu u dridh kisha frik po me smuhet me shum, po edhe mjeku ma spjegoj me shum konvulzionin e di qe djali i kunates ka pas 4 her me diazepam i jepshin, i kaloi Shyqyr , un i jepsha dafalgan qira/ supozitor edhe sirup algifor e kombinojsha qdo 4/5 or
A J (1 vite më parë)
Dorina qysh osht djali a i ka kalu se diqka u blloku kjo faqe e sbojke me hi hiq , kom ndegju qe kur kan temp qe sju zbret me mar ni leck me uj ne shtrydh e me ja qit te nyjet e komve ja ngre temp , ishalka i ka kalu se shume fshtir me pa fmin qashtu e me kta mjekt tjashtit qe sen sju bojn as kurgjo sju doket kanihere ma mire me kon ne ks per qesi raste i mjekojn edhe hu kalon ktu veq thojn prit i kalon prit i kalon boll keq kanihere
Anaa Anaa (1 vite më parë)
Dorina ne rastet kur ka konvulzione femija e humb vetdijen fillon trupi te dridhet dhe qet shkumb nga goja dhe syt i shkojn mbrapa. A kur te dridhet siq e pershkruan ti ato jan vetem ethe nga temperatura. Menyra me e shpejt per me ja ul temperaturen edhe me vendos ne korit me uj te vaket me temperatur te njejt qysh e lan gjith edhe me vendos ne uj deri ne qaf jo me i qit uj ne kok. Edhe ashtu ne uj e len te pakten 20min. Amo jo edhe ne rastet kur dridhet dmth prit sa ti kalojn pak dridhjet edhe e fut ne korit. Un me djalin ka pas 4 her konvulzion edhe disa her e kam praktiku ket me fut ne uj. Kombinoja benuron me nurofen cdo 4 or ka efekt me shum nese i kombinon keto te dyja sesa me ja dhan te njejtin nonstop
M N (1 vite më parë)
Dorina njejt une vjet i kom pas fmijen . Njejt qysh pe pershkrun ashtu vajzen e kom pas tetor-nentor. I shkojke temp 40 c a knej u dridhke prej etheve. Ashtu edhe mu m thojshin skena qka mi bo duhet veq me sirupa me ja menagju temp se kurgjo do u pata bo mu tranu amo deri e boni t veten . Allahi ta lehtsoft ei kaloft loqkes sa ma shpejt . Jepi uj ,langje veq let pin edhe nese s han t pakten mos dehidrohet.
Dorina Tina (1 vite më parë)
Komenti është larguar nga moderatori
Dorina Tina (1 vite më parë)
K i e pata te mjeku po send sju dok mtha jepja qato qe i ki , qe prap me vjelli e temperatura 40.8 as spo flen vetem po gjimon , shum po me dhimet i vogel e mos me ta bo qaren mjeku , po fytin tha e ka te skuqur po i vogel ska qka mi jep epr fyt , ishalla ti kalon djalit e ty se veshtir shum
K I (1 vite më parë)
Dorina dergo tek mjeku se ish grip i rand beso, djalin e madh e kam me antibiotic se nuk i zbritke temp. As me barna hala nuk i kalu plotsisht se edhe fyti po te dhimke shum prej tij dhe ethe me temperature. Tash mka ra mu mka gjet e dobt qe kam lind spo mlen me u kendell.

/komuniteti

/anketa

Në çfarë është alergjik fëmija juaj?