Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

/Pyet nënat

18+ muaj vajza!
Prsh , jam bere merak shume per vajzen! Eshte shume e zgjuar per mashallah por shume agresive , nuk do ta preke asnje njeri !! Kam fillu me dergu ne qerdhe qe 3 jav vetem nga 2 ore ne dite , sa per shoqeri me femijet! Ka qef kur i sheh vetem qesh , ama nuk do ti afrohen , ta prekin ose te luaje me ta! Nese nje femij bertet ose qan menjehere merzitet dhe qan barabar me ta! E kam quar tel lodrat ne çdo lloj kohe shi, bor nxeht , ftoft! Kemi dal shume shpesh dhe ne qytet, neper familjar! Por prap nuk eshte sociale nuk do te perqafohet nga tjeter, neper dor nuk ka dashur qe 4 muaj e siper! Qante shume kur shifte njerzit e panjohur tash nuk qan po nuk do as ti folin as ta prekin!! Fjal per moshen thot mire, mundohet me i perserit fjalet pas nesh! Di te bej si kafshet kur e pys tregon, por kur do ndonje gje nuk me therret mami ose babi! Kur merzitet e qan por asnjeher nuk me kerkon me emer Mami!! Vetem pret deri t shkoj ta marr ose deri te vetqetsohet!! Jam e shqetesuar eshte normale ne kete mosh dhe akoma mos me drejtohet me mami ???
J A J (21 ditë më parë)
J A J (17 ditë më parë)
Mira flm shume per keshillat e dashur , kerkoj falje se tash e pash qe ke shkru prap !! Neser kam ber kontroll per vajzen te shofim çfare do i thuen !! Flm shume
Mira Nira (20 ditë më parë)
J A J , unë të tregova për vajzën time sepse e pashë që kshtu veprat e njëjta si kjo që i ka pas mu dok edhe vajza jote , sbesoj që ka ndonjë të keqe me dërgu nkontrroll, se edhe mu ma bajshin kadal mos e qo se mir e ki qikën po ndoshta e din edhe vet që zemra nanës nuk rehatohet , un e kom shty e kom shty po besom kur skom mujt mo e kom qu me kqyr edhe aj neuropsikiatri qysh mka than qashtu ka dal..prap ti e din si vendos, in shaaAll,ah i largohet e përmisohet e dashur. Past shëndet e fat.
J A J (20 ditë më parë)
Dorina po dhe kjo pas meje ashtu ben vetem me burrin rrin dhe del shpesh vet me burrin jasht ne dyqan , tek lodrat !! Po ja njerzit tjer nuk do ti afrohen ta prekin , vjerren kunaten vetem nqs luajn i folin i do perndryshe nuk don ta marin neper dore !! Dhe kjo e ka pas te qamen deri 1 vjet e disa muaj tash eshte qetsu pak kur shkojm neper familjar nuk po qan po vetem kjo qe nuk afrohet me njerzit me merzit sidomos para njerzve ndihem shume ne siklet!! Kjo edhe akoma me gji eshte ndoshta dhe per ate extrem e lidht mas meje!
Dorina Tina (20 ditë më parë)
J a j i kemi femijet pak a shum moshatar djali im 19 + po e kam te veshtir se veq me mu ose me babin rrin edhe ne banjo mduhet me mar me veti se me lyo e kemi provu me lon me vjehren ka qajt met madhe tash kam frik me ja lon qdo kund me vete me mar po e kan boll te veshtir po edhe me lon me kasavet se e di qe nul rrin spo mundem , tash mka ardh mami prej ks rrin 5 minuta me te ne sallon apo dhom meniher del me lyp ku jam un mami mami , kur shkojm diku mendon qe e lo menxi e shti mrenda , djali i kunates eshte keshtu qe qan kur si njeh te tjeret ai 3 vjet e gjys eshte e kur e pau mamin tem qante menxi u qetsu as te kunati nuk shkon sdi si te hyn ne at shpi veq qan qan e nuk qetsohet hiq e ka na rrin shum mir , djali te lodrat spo rrin pa mu veq ndo vende ku muj me hi edhe un me kqyr me ndejt me to, besoj qe kalon mos u bo merak ka fmi qashtu qe jon te lidhun ma shum me ne e nuk rrijn me tjert
Esa Thaqi (20 ditë më parë)
aha, e kete nuk e pasna dite,shpresoj qe aty ne kopsht ka ndonje psikologe edhe mirret ndoshta. Me marre ndonje mendim nga nje psikolog nese nuk ka ne kopsht do te ishte mire. uroj shume qe ta kaloj sa me shpejt kete faze
J A J (20 ditë më parë)
po e kerkon djalin e kunates ama nuk don ta preke eshte shume delikate !! Kam dhe vajzen e shoqes pak me e madhe se kjo , ka ni rast me top ajo ju afru tja jape topin kjo ne moment u ul dhe filloj te qae me denes sikur ka frik nga njerzit !! Lendohem kur e shoh ashtu sepse nuk eshte qe i flas me ton te lart ose ti bertas qe te ket frik!! E kam len te lire te zgjedhe , te haje sa te doje te pije nuk i inponoj asgje!
J A J (20 ditë më parë)
Mira flm shume e dashur!! Esa Thaqi jo e dashur kjo prej 4+ muj ka fillu me qa prej njerzve te panjohur po är qe ishte e vogel dhe nuk behesha merak shume thosha duke u rrit permisohet!! Ne qerdhe pikerisht per kete arsye e kam dergu se perndryshe pa i bere t pakten 2 vjet nuk e kisha dergu !! Po thash mos ket permisim me femijet tjer !!! Kjo kur e lej qerdhe i them qe do iki nuk qan por ne momentin qe e marin edukatoret qoft per ndonje aktivitet ose per te ngrenw fillon qan me te madhe ose t preke ndonje femij , ose te bertase ose qae ndonje femij kjo qan pas tyre !!! Flm shume per keshillen shpresoj ta ket faz dhe ta kaloj por kjo e till ka qen qysh me e vogel jo tashi kohet e fundit !!!
Esa Thaqi (20 ditë më parë)
Ama mos u ngut se frik e paske dergu ne kopsht, gradualisht mesohet, nje e afermja e imja vajzen ka pas keshtu, taash eshte ne klas te 4 per mashallah shume aktive, e ka pas te psikolgu i ka thene eshte tip clasik, tregoju edukatoreve edhe le te mirrenme te gradualisht, mos prit mrekulli qysh ne muajin e pare. me femij te ndonje familajri a shoqerohet a ka deshire me te me loz
Mira Nira (21 ditë më parë)
E kam pas te një neuropsikiatër dr fatmir xhelili nshtime ësht.. Po po të kuptoj , qoje te qeky kallxoja krejt rastin edhe të kallxon aj.
J A J (21 ditë më parë)
Mira po jam duke mendu me dergu ne kontroll por ne çfare doktori e ke derguar ti tenden ? Vallah me beso shume stresuse nje rast ne qytet ka lodra dhe drita per femij , ishte duke luajtur vajza dhe para nesh kishte nje grua me nje vajz me te madhe se vajza ime! Kjo kishte frig nuk afroheshte dhe dikur u afrua une e shifnja bga kendi i lojrave per nje moment nuk me pa se ku jam u terbua filloj te qae e mora u qetsua pastaj sa here e shifte ate gruan qante !!! Afroeshte te luaje prap por hezitonte sa e shifte atw gruan u detyra te ike ajo me gjithe vajzen shume keq jam ndjer ato momente! Mu drejtua ajo gruaja tha prej meje bertet ??? Une ngeca nga qe isha dhe me stress is ktheva jo jo ! Me dhimbset dhe vajza sepse vuan ne nje far menyre do te luaj me femije por ka frik te bashkohet!!! Nuk e kuptoj perse!!!
Mira Nira (21 ditë më parë)
Përshëndetje, qysh e përshkrun ti vajzën tande e kom pas edhe un timen , të kisha sugjeru me dërgu në kontrroll,un e kom pas vajza ka përdor pak terapi dhe një sirup , u përmirsua menjëherë , tani ësht krejt ndryshe ,ësht shumë e dashur dhe luan e i don fëmijët po kjo që kur tqan tjt kush i ka met pak , ama jo si përpara tash meniher qetësohet e përpara hiq su qetsojke vetëm qante , ta di hallin që e ke se dhe unë kam hjek me të shumë.

/komuniteti

/anketa

Në çfarë është alergjik fëmija juaj?