Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

/Pyet nënat

Qumshti i gjinit
Prsh nena e kam djalin 3 jav e kam me gji po gjinat i kam te buta shum pom doket se skam shum qumsht qka muj me pi qka me perdor per mem ardh qumshti kshtu mir e ze gjumi tu pi gji edhe fle po mu pom doket se kur te ritet edhe pak nuk i del boll qumshti
Narti Narti (18 ditë më parë)
A J (11 ditë më parë)
Maje sa ma shume ne gji mos kqyr orare nese te thot dikush qdo tri or me gji ska orare sa ma shume qe e man ne gji qaq ma shume prodhon teupi qumsht dmth sa osht kerkesa qaq vjen qumshti , ushqimi i mire , arrat indiane , jogurti , nesquik me qumsht , qaj rusi ( te une i ndikojke qikes ne gjume pak ) veq nmengjes mundesh , uj uj uj sa ma shume . Mos e bo gabimin me thon si del qumshti e mi jep edhe formul be kontroll te mjeku e she sa ka shtu edhe e din a ka qumsht tamon
Narti Narti (17 ditë më parë)
Flm per secilin koment oj nana pampersin e lag mir kejt tamam i ban kshtu dmth kam qumsht mjaftushem flm shum per ndihmen
Rita Im (18 ditë më parë)
Nese e lag pampersin dhe shton kg dije qe osht tu pi mjaftushem
J A J (18 ditë më parë)
Ne kete mosh te bebes nuk ka orar sa me shpesh aqe me mire , dhe stimulohet gjini prodhon me shume dhe bebja rri e ngopur !! Une vajzen 19 muajshe gati akoma me gji dhe vetem me gji kurr si kam dhene shtes !! Elhamdulilah qe ke qumesht , nese nuk ka dimbje barku ose kolik qe te qan shume pi qumesht dhe ti !! Ha tersher , bajame , huder qe e shtojn qumeshtin goxha !!! Perndryshe mundesh pasi te pin djali me i bo dhe me pump ngapak ndihmon me tu shtu qumeshti por jo me tepru se mundet me shku ne mbiprodgim! Te njeri gji vajza ime ndoshta pi vetem 1 here mrend 24 oreve por e liroj me pump dhe prap qet 60 deri 90 ml , nuk shterr let gjini pa merak !! pi uj me shume ska problem nqs gjini eshte i but nese bebja eshte e kenaqur dhe shton pesh mire !
Esa Thaqi (18 ditë më parë)
po ska lidhje hiq qe te rrin te but gjit se sa me shume te pin bebi te stimuon, ka nana qe kurr nuk i forcohen gjinjet po bebin e ka per mrekulli vetem em qumsht te gjirit, mos u ba bazo ne kete, kurse sa i perket qe vjelle, nese te shton p esh mos u brengos, e lag pelenat atehere je ok, po nese keto dyja nuk i ka atehere dergoje tek mjeku i bebit. qka mundesh me perdor per pas qumsht ma sshume vetem bebin ne gji normal uj 2-3 l itra, qaj finoku dhe tableta Fennolact deri ne 3 here mundesh me i pi jane pa efetkte ansore.bKurse bebi qe kerkon me nejt vetem ne gji eshte se kerkon me te pas afer se ndjehet i sigurt, nese nuk ke femije tjeter mbaje se pas nje kohe e she qe stabilizohet. me shendet qofsh ti e bebi
Valora M (18 ditë më parë)
Mos kqyr orar ne kete fillim jepi sa here te kerkon se sa me shume i jep ty te vjen gjini ma Shume ma vone tani e bon nje orar, keshtu ja kom bo edhe une vajzes time edhe ajo nonstop e ka kerku amo nqet fillim jepi sa here te kerkon
Narti Narti (18 ditë më parë)
Valora flm shum per mendimin do e dergoj ndonje dit te pediatri patjeter edhe nonstop bebja don me pas gjinin ngoj ja kam vendu nje meme te fleje gjdo 1 or e gjys ose 2 pin
Valora M (18 ditë më parë)
Narti narti prsh per me pas gji ma shume pi sa me shume uje, qumesht , e nese femija vashdon keshtu me vjell dergo te pediatri, se kam pas rast nje shoqe keshtu e ka pas fmin sa here pike gji e kthejke dhe fillij te humb edhe peshe askush prej mjek e nuk Ja ka qellu qka ka fmija deri kur e ka dergu ne beograd aty ja kan vertetu se fmija ka lind lukthin me kapak te hapur e kan be operacion tash femija eshte si drita, nuk po du met shqetesu po dergo te Pediatri e tregoj pse po te vjell fmija.
Narti Narti (18 ditë më parë)
Edhe a eshte normal me vjell secilen her qka pi kaniher e qet bash qumsht kaniher e qet edhe si ma e trash si kos
Narti Narti (18 ditë më parë)
Be lina jo veq me gji e kam po e masi pi gji e mbaj pak e qet frymen prej barku edhe mund edhe me e vjell pak mas po spe di si po thojn grat kur ki qumsht te rrjedhin gjinat a mu sme rrjedhin edhe tbut i kam
Be Lina (18 ditë më parë)
Përshëndetje Narti edhe unë e kam bebin dy javë me gji, nganjëherë më duket që po zbutën po sa ma shumë po e fus bebin në gji aq më shumë po vjen qumështi,bile unë njëherë fillova me pak shtesë po ja ndalova prap se më erdh qumështi më shumë,a po i jep ti shtesë apo vetëm me gji

/komuniteti

/anketa

Në çfarë është alergjik fëmija juaj?