Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

/Pyet nënat

Pregatitja e ushqimit të bebes

Pershendetje nena, une e kam djalin 6 muajsh e gjysem, ka 3-4 jave qe kam filluar ta ushqej se pari me peme, tani edhe me keto kremerat mirepo nuk po di si me i pergatit perimet (spinaq, karrote, kungulleshke, lulelaker etj) kam deshire ti jap mirepo nuk di si me i pregatit, kush ka mundesi me tregoni.


Ju faleminderit.

Diellza (12 vite më parë)
Dita Rrustemi (11 vite më parë)
e dashur bebet asnje seshte si tjetri mirpo do te gjej diq nese mundem te te afroj ok se shpejti naj keshill etj perqafo per mua bukuroshen e vogel
Diana (11 vite më parë)
Pershendetje Dita, une kam vajzen 2 vjeqe, prej qe ka lindur ajo nuk rehatohet naten e besa as diten si duhet, kur e kam lindur me flejke ne gji dhe pasi e lejsha ne shtrat ajo menihere u zgjojke, pas 1 jave e vura ne jastak te madh dhe e lekundsha qe te fleje dhe ashtu edhe sot qe eshte bere e madhe me duhet ne jastyk ta futi ne gjume se prendryshe nuk flen, tani 2 vjet zgjohet naten, nuk qan, nuk eshte nervoze perkundrazi zgjohet dhe eshte shume e disponuar, nese nuk zgjohet me ndejt 2 ore ose 3 prap zgjohet cdo 1 ore me duhet ta lekundi dhe te flej pastaj. Babain e ka shuume te qete, une jam me nervoze por afer saj gjithmone kemi kujdes se si sillemi se tani edhe eshte ritur dhe gjitha i kupton. Nuk di se as me kend te bisedoj se ku eshte problemi qe nuk e don gjumin vajza ime, kontrolla te analizave dhe gjerave te tjera qe ja kam bere pediatri thotre se eshte nje femi i shendosh, pergjigja e pediatrit eshte se vajza ime nuk e don gjumin, disponimi nuk i prishet asnjehere edhe pse eshte pa gjume dhe nuk ben gjume te rehatshem, gjithe rrethi im cuditet se si zgjohet shpesh dhe nuk rehatohet naten se gjithe femijet e te aferme te mi kur bien ne gjume te nates deri ne mengjes nuk livritin si vajza ime. Nuk di se a ka ndonje psiolog ose specjalist te me ndihmoj lidhje me kete gje, te them te drejten kam nevoje te flas me ndonje psikolog te femijeve se tani ne kete moshe nuk di se si te sillem me te se pernjehere me duket se eshte bere shume e madhe dhe din gjithcka.
Mimoza (12 vite më parë)
Spanaku te zihet me uje dhe kripe, deri ne moshen 1 vjecare nuk preferohet dhe duhet te kesh kujdes me llojin e kripes dhe 1 luge te vogel vaj ulliri;
Diellza (12 vite më parë)
Faleminderit shume Mimoza, po spanaku se pari zihet e pastaj e vendosi ne blender apo? edhe kripe diqka nuk bon me i qit apo? edhe spanaku te jete pa uje pa ndonje yndyre ose diqka tjeter? Faleminderit per ndihmen, pershendetje;
Mimoza (12 vite më parë)
Pershendetje Diellza,para se te filloj te e ushqej une vajzen time pata lexuar disa libra te botuar nga mjeket e Anglise. Kur fillon me e ushqy duhet me fillu vetem me nje peme ose perim dhe ate lloj ia jep tri dit deri sa t\'i mesohet lukthi,psh tri dite patate, 3 dite karrota dhe mandej mundesh me ia pregadit patatet dhe karrotat sbashku dmth pas 6 dite e keshtu me radhe me shumicen e pemeve ose perimeve. Pemet i zien mire perpos brokollit, lulelakres te cilat duhen vetem te pervlohen me uje te vaket dhe te kesh kujdes me spanakun mos e copto me thike por me duar dhe flete per flete te pastrohet. Te gjitha ne bllender dhe i befte mire bebushit

/komuniteti

/anketa

Në çfarë është alergjik fëmija juaj?