Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

/Pyet nënat

Probleme rreth peshes se bebes

Miredita nena, jam ne hall te madh, e kam vajzen 6 muajshe, nuk me pi fare as nuk me ha e kom pas te pediatri, ia kam ba analizat me ka thene qe urinen teper e ka keq dhe per ata s`te pi, 7 dite mi ka qit injeksione. Ju lutem desha te ju pyes nese jeni provu me kete problem me tregoni pyetja ime eshte, a eshte e mundshme mos me pi femija veq se e ka urinen keq, eshte femija i pare spo di qka te bej po qmendem, qe nje muaj e gjysme asnje gram s`ma ka shtu veq 100 gram mi ka hek. Ju lutem nese dini te me tregoni a eshte rrezik a jeni provu ju dhe a eshte per ate qe femija im spo pi dhe spo shton ne peshe jam ne pritje te pergjigjes suaj ju lutem me tregoni aq sa dini. Faliminderit nga Lena.

Lena (13 vite më parë)
Diana (13 vite më parë)
Pershendetje Diellza, vajza ime eshte 6 muajshe e gjysme, une ne mengjes i jap qull hipp me fruta,mbas dy dite i marr dy keksa plazma ne uje te vluar deri sa te fryhen,ja derdhi ujin,edhe ja qes veq pak tamel, gjdo dy dite ja ndrroj qe mos me ju bo bajat i njejti ushqim. Pastaj per dreke i boj te gjitha llojet e perimeve (karrota, patate, kungulleshka, spinaq, patelgjana te zi, brokoli, lulelaker, pastinak,) prej te gjithave ngapak ja marr,ja qes 1 lug te qajit margarin) edhe i zin, dhe i shtyp me bllender.gjdo dit prej te gjitha perimeve ja ndryshon nje dit ja bon vetem patelgjan te zi me kungulleshk dhe brokoli. Mundesh gjithqysh me ja perzi,vetem patate, karrota, dhe oriz nuk bon shpesh me i dhane pershak tkapsllekut.ne mbremje gjithmon ja bluj ndonje peme,ose qull hipp per nate te mire. Shpresoj te kem ndihmuar sado pak.
Lena (13 vite më parë)
Mimoza faleminderit per kete pergjigje dhe kohen qe ke nda per mua, do ti kerkoj keto mjeke dhe do shkoje per vizite nese ki nevoje per ndonje ndihme edhe ti me kerko. Tung, faleminderit nga zemra.
Mimoza (13 vite më parë)
Nasire Zatriqi dhe Lumka, keto qenkan pak me te mira ne Peje;
Lena (13 vite më parë)
Mimoza shume here kam shkru te pediatri beba ime por asnjehere sme eshte kthyer pergjigje lexo aty dhe shiko qe nuk po i kthejne pergjigjet. Ok nese ndin per ndonje mjek te mire ne Peje me njofto ketu te lutem, faliminderit tung.
Mimoza (13 vite më parë)
Lena, nuk di as nje mjek ne Peje, vetem nese ndegjoj atehere te tregoj, po ti mundesh me pyet pediatrin ne rubriken "pyet pediatrin" e ai me siguri ka ndonje kolege ne Peje, ku mundet me te udhezu, vetem me rendesi eshte dhe laboratori cili eshte i sigurte;
Lena (13 vite më parë)
Mimoza faliminderit per pergjigjen e dhene, beba ime sot e ka injeksionin e fundit me marre dhe po me duket se eshte duke u permirsuar, po me pi me shume gji por me hanger spo han hiq, shpresoj qe ti ndihmon se edhe vet jam ne hall, jo nuk jam nga Prishtina, jam nga Peja, por Mimoza ti nuk e di nga je por desha te pyes a ke ndi per ndonje mjek te mire qe ka ketu ne Peje sepse nuk kam kushte te udhetoj ma larg nese din ndonje mjek te lutem me shkruaj dmth pediater. Tung.
Mimoza (13 vite më parë)
Pershendetje Lena, mundet me pas probleme me te ushqyer dhe me peshe beba pasiqe, ne urine mund te kete bakterie te cilat mundet me i pas ne veshke, fshikes apo ne kanalet. Nuk di se cka i ka dale bebes tuaj mirepo, nese ka ndonje bakterie si eshrejakoll ose dicka te tille atehere eshte normale te mos haje dhe duhesh me pas kujdes me ushqimin. Njof shume femije qe pasi iu eshte sheru problemi i baterieve ne urine athere kane fillu me shtu peshe. Analizat duhesh me ia perserit disa dite pasi i ke perfundu antibitotiket dhe nese jeton ne Prishtine te Gjyla me duket se quhet ne Dardani e ka laboratorin ajo eshte me e sigurte ose te ECHO rruges per germi, afer kishes orthodokse.
Diellza (13 vite më parë)
Pershendetje Diana, nese mundesh dergo ndonje recete per bebet 6 - 7 muajshe, une e kam djalin 6 muaj e gjysem, po han ama spo kam shume ide qka me i pergatit, edhe si me i pergatit, ok nese ke mundesi, te faleminderit!
Diana (13 vite më parë)
Pershendetje Lena, kur i ka pas vajza ime 6 muaj e kam pas ne keshillimore dhe i ka pas 7 kg, per 1 muaj i pat shtuar vetem 200 gram, i kam dhene teglla t`pjeshkes e villke dhe qka do tjeter, edhe gjinin ma villke, nuk e di perse, tash me duket se ka shtu me shume peshe sepse kam fillu me ushqim tjeter, kom mendu se don embel po jo, une me nje tave  te vogel e marr 1 karrote, 1 patate, 1 kungulleshke, 1patelgjan te zi, pakez brokoli, po mundesh edhe nihere mos me i qit se ndoshta i pengon aroma, 1 gjysme lug te qajit margarin meggle, alpenbuter thirret, te gjitha i zien gjys ore mire, por gjithnje shikoje vetem karroten a eshte zier, se ato tjerat zihen shume shpejt. Nuk i qet as kripe as kurgjo se ndoshta e din qe zbon deri 1 vjet sa ti bon beba, dhe kur te jon zier i blun me ate maqinen per blurje, se se di qysh i thojnr, e len mu ftof se eshte shume te nxehte, edhe ja jep, ne qofse nuk e do ashtu, ja bon nihere ni patate e nje karrote, pastaj me te tjerat, edhe vajza ime kur i ka pas 1 muaj e ka marr shishen tash nuk e merr hiq, kom provu edhe une me qumesht novolac, pastaj me hipp, pastaj me aptamil asnjeren nuk ma ka pi, hiqq nuk e shtike ngoje, sepse u mesu me thithken e gjirit i doket ma e bute, dhe te kisha keshillu qka do qe ti japesh marroja vet, te pershendes shumme, i uroj shume shendet vajzes tende.
Lena (13 vite më parë)
Pershendetje Diana, faleminderit per pergjigje, une vajzes po i jap kashica ne teglla. Domethene banane, molle dhe keksa, jane bashke. Ne fillim i ka hanger mire po tash jo ja kom provu keksa te bluar me qumesht, banane te shtypur dhe qull te humana por besom se asnje nuk ma don si tja ofroj veq e mshel gojen dhe nese ja qes me zor ne goje  veq e mban neper goje dhe e qet jashte. Diana besom jam ne hall se kur s`po me ha vajza as vet spo rahatohem, merre me mend edhe gjinin veq kur esht ne gjume e ngacmoj me ja qit ne goje se nuk ma merr e kom provu me shishe qumesht pluhur aptamil as qe e merr cucllen. Ne tre muajt e pare me ka shtu mire taman por tash asnje gram e zgjata pak por kuptom te lutem ta kisha dite per nder te mi tregosh ndonje reqete  se ndoshta mi pelqen vajzes dhe nese i pelqen do te shkruaj dhe te tregoj. Diana sa kile ka vajza juaj qe eshte tash 6 muajsh. Jam ne pritje te pergjigjes suaj pa durim. Vajzes tuaj i deshiroj shendet dhe rritje sa me te shpejt. Tung nga Lena.
Diana (13 vite më parë)
Pershendetje Lena, te kisha keshillu qe te shkosh tek ndonje pediater tjeter, nuk ma merr mendja se mundet me qene per kete shkak, edhe une e kam vajzen 6 muajshe, as vajza ime nuk pi asgje perpos qumeshtit te gjirit, por me ngrene po shume mire, tregom qka i jep me ngrene se ndoshta nuk i pelqen qka i jep dhe mund te tregoj ca receta.

/komuniteti

/anketa

Në çfarë është alergjik fëmija juaj?