Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

/Pyet nënat

Lëvizjet e bebit gjatë shtatzënisë dhe llogaritja e ditës së lindjes

Jam nje nene, qe pres te behem nene per here te pare, dhe si gjithe nena qe behen per here te pare edhe une jam pak e shqetesuar per shtatzenine time dhe ndryshimet qe ndodhin.


Une jam 34-35 javeshe shtatzene, cdo gje po me shkon mire, po jam e shqetesuar se keto dite une e ndjej bebin te leviz me pak se qe ka levizur me pare. Ai leviz por me pak. A ka ndonje gje qe nuk shkon ketu? Doktoresha me tha qe eshte mire, ne viziten qe e bera, vetem me tha qe si person kam pak ujera. A jane problem keto?


Edhe dicka te fundit desha te di, une menstruacionet e fundit i kam pasur ne muajin 12 Gusht 2010 dhe jam rreth javes 34-35 te shtatzenise, mirepo doktoresha me thote qe ne 12 Prill 2010 do te hy ne muajin e 9. Nuk e kuptoj, une menstruacionet i kam pasur me 12 Gusht, si mund te hy ne muajin e 9 me 12 Prill? Ju lutem me tregoni se si i llogarisin javet ose muajt gjate shtatzenise.


Nena ju falenderoj nga zemra per te gjitha ato qe e lexojne kete shkrim. Pres nje pergjegje nga ju. Me shume respekte, nena e ardhshme, Elda.

Elda (12 vite më parë)
Elda (12 vite më parë)
Jam Elda serisht, ju falenderoj te gjithave ju qe me keni shkruajtur. E kuptova shume mire, se isha e paqarte me doktoreshen time, sepse ajo me ka thene qe ti je 33 per 34 javeshe sipas asaj se kur mund te kem ngelur shtatzane, ndersa sipas dites se pare te periodave te fundit qe eshte 12 gusht 2010 une jam ne javen e 35 te shtatzanise.dmth. ju thoni qe nese kaloj javen e 37 sipas dites se periodave te fundit femija ime konsiderohet normal. Nuk konsiderohet i lindur para kohe. Ju falenderoj me gjithe shpirt te gjithave.
Nora (12 vite më parë)
Elda edhe dicka desha te shtoj, mbasi hy te muaji 9, aty si dihet lindjes se kur ndodh, mire eshte te kaloj java e 37, pastaj ska rendesi se kur lind, mund te lindesh edhe para 19 majit, apo mbas, ajo mirret si normale...
Nora (12 vite më parë)
Elda une kam nje formule te cilin e kemi mesuar ne shkolle per llogaritjen e dates se lindjes e cila eshte keshtu, data e fundit e menstruacioneve psh. tek ti eshte 12.08.2010 + 7 - 3 12+7=19 8-3=5 dmth. sipas kesaj i bie qe ti te lindesh dikund ka 19 maji...dhe mire te ka thene Dr, se ne 12 prill do te hyjsh te muaji 9, s`di sa isha e qarte me pergjigjen time...
Vina (12 vite më parë)
Pershendetje Elda. Keshtu me ka ndodhur edhe mua gjate shtatzenise, ka fundi leviz bebi me pak se fillon e rritet e ska vend qe te leviz. E sa per javet e shtatzanise llogaritet ne baze te dites kur eshte e mundshme qe te kesh mbetur shtatzene mbas periodave pra mbas 12 gushtit, pra shtatzania mundet te zgjas deri ne javen e 40 sikur mua. Uroj te shkoj mire gjithcka, pershendetje.
Dita (12 vite më parë)
Tung Elda, mundesisht pergjigju me qartesisht spo kuptoj me 2010 qe po thu ne tash jemi 2011. Kalkulatori i lindjes Ju do te lindni përafërsisht me datën: 19 Maj 2011 dhe ju jeni përafersisht në javen e : 35-të të shtatezanisë Java e 35 e shtatëzanisë Si po rritet fëmija juaj Fëmija juaj po bëhet aq i madh dhe i bollshëm brenda barkut tuaj tani, sa që ju mund të vëreni se ai nuk është duke lëvizur më aq shumë. Zhvillimi i fetusit – java e 35 e shtatëzanisë Fëmija juaj peshon tani rreth 2,4 kilogram dhe është afërsisht 46 centimetra i gjatë nga koka deri në majën e këmbës. Bërrylat, këmbët, ose koka e tij, mund të zgjaten nga barku juaj kur ai përdridhet apo kur shtrihet. Shumë shpejt, kur muri i mitrës dhe barku juaj të fillojnë të bëhen më të hollë duke lejuar me tepër dritë të hyjë brenda, fëmija do të fillojë të zhvillojë ciklet e aktivitetit ditor. Këtë javë, fëmija juaj do të fillojë të ushtrojë gishtat e tij dhe ka një palë veshka plotësisht të zhvilluara. Gjithashtu edhe mëlçia e tij mund të nisë përpunimin e mbeturinave të produkteve. Në mitrën tuaj ka shumë më pak lëng amniotik sepse fëmija juaj është shumë më i madh, dhe i ka rritur përmasat e tij fillestare disa mijëra herë. Ju ndoshta keni shtuar rreth 11 deri 13,6 kilogram dhe pesha juaj tashmë ka arritur kulmin e saj. Edhe kërthiza juaj është zmadhuar dhe ka dalë jashtë. Ju mund të ndiheni pa frymë sepse mitra juaj tani është ngritur deri nën brinjë. Provoni të uleni mbi këmbët tuaja për të marrë frymë më thellë. Edhe pse presioni ndaj fshikëzës tuaj të urinës do ta bëjë banjon shtëpinë tuaj të dytë, mos pini më pak ujë – fëmija juaj ka nevojë për lëngje. Por ju mund të ndërprisni pijet diuretike si çaji dhe kafeja, të cilat ju bëjnë që të urinoni edhe më shpesh. Mjeku ose mamia juaj ndoshta do të kërkojnë t’ju shohin çdo javë derisa ju të lindni. Si po ndryshon jeta juaj Ju mund të ndiheni sikur nuk keni më vend tashmë – mitra juaj e ka zgjeruar volumin e saj fillestar rreth 1,000 herë dhe ndodhet tani nën brinjët tuaja. Ju ndoshta keni shtuar rreth 11,5 deri 13,5 kg, por që këtej e tutje do të shtoni pak ose aspak në peshën tuaj deri në lindje. Nëse e keni filluar pushimin tuaj të lindjes, mundohuni të pushoni rregullisht pasditeve. Kjo është gjithashtu një mundësi për të praktikuar teknikat e frymëmarrjes që keni mësuar. Ju mund të bëni një pedikyr meqë keni kohë të lirë, dhe nëse flokët tuaj janë të trashë dhe më të shëndritshëm se zakonisht, ato mund të kenë nevojë për t`u rregulluar më shpesh. Megjithatë, jo të gjitha janë me fat për sa i përket flokëve të tyre, veçanërisht nëqoftëse ata janë të thatë – zbuloni përse. Nëse ju pëlqen uji, ju mund të tërhiqeni nga ideja e lindjes në një pishine lindjeje. Historia e përdorimit të ujit për qetësimin e dhimbjeve, është një histori e gjatë, dhe studimet sugjerojnë se lindja në ujë për gratë me rrezik të ulët të shtatzanisë, është mjaft e sigurtë. Nëse ende nuk jeni e sigurtë, lexoni se çfarë kanë thënë të tjerë njerëz për lindjen në ujë. Nëse jeni një baba i ardhshëm, mos prisni të qarat e foshnjes tuaj për të mësuar se si mund te merreni me një foshnje që qan. Përkedheljet qetësuese të rekomanduara në udhëzuesin e babait për masazhin, do ju mbledhin bashkë e do ju ndihmojnë të qetësoni fëmijen tuaj. Një tjetër teknikë që mund të mësoni më parë është si të mbeshtillni me pelena fëmijen – kjo do ta ndihmojë foshnjen tuaj të porsalindur të ndihet i sigurtë, njësoj sikur të ishte ende në mitër. Fakte për tu marrë në konsideratë Kjo është java e fundit që mund të udhëtoni me avion. Blini sediljen e vogël të makinës për fëmijen tuaj dhe sigurohuni që të mësoni saktë se si vendoset ajo në makinë. Shpresoj te ndihmon klm.

/komuniteti

/anketa

Në çfarë është alergjik fëmija juaj?