Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

/Pyet nënat

Jashtëqitja e rrallë e bebit

E kam vajzen 2 muajsh dhe dhe e kam vetem ne gji mirepo kam probleme me jashteqitje te vajzes, qe 4 jave ka jashteqitje vetem nje here ne jave. Deshta me ju pyet a eshte normale?

Dona (13 vite më parë)
Sanka (13 vite më parë)
Pershendetje Dona edhe une kam djalin tash 3 muaj mirepo edhe djali im ka pasur probleme te njejta kane filluar keto probleme prej muajit te dyte mirepo nuk te kisha preferu me i jap as vaj as gjera te tjera vetm me sapun si te keshilloj edhe Dita me sapun ose me ble lule SARDANE nese mundesh me gjet me bishtin e fletes te kesaj lule vetem ja prek pakes vrimen nuk zgjat shume 1 minut dhe femija te shlirohet po e njejta gje ndodh edhe me sapun une keshtu ja boj djalit tim dhe ka sukses, tung mire u degjofshim.
Dona (13 vite më parë)
Flm shume te gjithave per keto keshilla, deshta me ju tregu qe e pata vajzen ne keshillimore i tregova per rastin me tha qe termometrin ta lyj pak me pavlloviq edhe dhe tja vendosi prapa pak sa ti zbutet edhe me tha me pi leng te dardhave dhe te mollave me honger kivi ashav etj. e provova dhe pati sukses. Ju pershendes.
Yllka (13 vite më parë)
Tung, shume i mire eshte çaji fenchel nga Hipp vetem jepja pa sheqer.
Tina (13 vite më parë)
Tung Dona, Ti e paske te vogel femijen, se une per veti kur ka kaps, i jap vaj ulliri, edhe menjehere i ndikon. E per bebe kaq te vogel, ndoshta pak me ia ly me naj vaj per beba aty mbrapa, ia zbut pak. Ishalla i kalon, mos harro me na kallxu qka ke perdore.
Bruna (13 vite më parë)
Ska asnje problem edhe une e kam me gji por me kane keshilluar ti jap nga pak mbas gjirit ne menyre qe te mesohet dhe me ushqimet e tjera... ti jepja vec ne dreke pasi eshte e vogel... njehere jepi nje luge te vogel pastaj dy deri ne nje filxhan kafeje... te pershendes... tre muajshe jepja nje filxhan te plote ose edhe me pak mjafton qe ajo te dale jashte. Nese se ka me kete problem nese do mos ia jep... eshte ne deshiren tende.
Dita (13 vite më parë)
Tung Dona te preferoj mos me i dhane lengje se bebin e ke shume te vogel. Djali i ka 3 muaj mirepo deri ne muajin e dyte kam hjek shume pasi nuk kryente nevoje shume rralle ndodhte deri ne 1 jave ashtu si ti njejte mirepo e kam provuar me sapun merre gdhende si laps nje cope te vogel dhe zbute me uje edhe ja fut ngadale aty edhe jo krejt dhe menjehere e kryn nevojen, mu me ka ndodh veq nje here dhe prej ati momenti tash e ka rregullu jashteqitjen klm shpresoj te ben dobi pasi mu me kane thene mjeket keshtu, mundesh edhe lule busalek nese ke, provo klm flm.
Dona (13 vite më parë)
Flm Bruna per pergjigjen mirepo vajza eshte 2 muajshe a guxoj me ja dhon a? masi veq me gji hala kurgjo nuk i jap?
Bruna (13 vite më parë)
E njejta gje me ndodh dhe me djalin tim 4 muajsh, eshte shume normale pasi ke qumeshtin shume te trashe... jepi pak leng molle dhe del jashte...

/komuniteti

/anketa

Në çfarë është alergjik fëmija juaj?