Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

/Pyet nënat

Kalimi fjetjes nga djepi në krevat

Pershendetje. E kam vajzen 2 muajshe edhe ne fillim vjehrra ma mesoj me lidh me pelena si ne kohen e prinderve tane edhe ne djep, shume mire po flen po rahatohet po tash po du me hek prej djepit e me mesu me flejt ne krevet, pa e lidh a din naj kush naj metode? Flmm.

Donqe (12 vite më parë)
Vloa (12 vite më parë)
Pershendetje. U sot kam qiken nje vit e gjysem. Kur e kam lind nuk jam ngut me vu ne djep menjehere. E kam pas krevatin e saj deri 7 jave kur ka nis duke u mesuar tu fjet neper dure te familjareve e kam marr djepin e kam vnu ne gjume. Vetem qe mos me u mesu keq dhe e ka pranu mire po kur ka ardh koha e mbramjes ska pas mo djep. E kam vesh ne pizhame dhe nuk e kam mbyll si ne djep e kam lane te lire ka fjet u kenaq. Nuk pajtona me juve qe me vnu ne djep e atehere kur ta ze gjumi me qite ne krevet se qashtu ka me u mesu deri ne 2-3 vjet e ke me hek keq. Mos ke dert nese kane pak se vaj e lodh dhe e ve ne gjume nuk ka kapacitet te qaj dhe gjate po ju duhet te keni durim. Llogarit nje nate ka me te kajt 30 min naten tjeter edhe me pak e çdo here kam me shku me pak e ka me kuptu. Vetem po ju them nese deshironi te keni femije te pa mvarun nga ju ato qe ne plan ti beni, beja sa eshte heret se keni me ia dal e mos e le pas 6 muajve e tutje. Uroj te kaloni sa me lehte se ate kam kaluar dhe une veç kam qene shume e vendosur kur kam bo nje gje per femijen tim. Kaloni mire.
Doonqe (12 vite më parë)
Po une naten e qes ne krevet nihere ne djep deri sa te ze gjumi tani ne krevet ja zgidhi duart edhe flen. Ama qohet shume shpesh naten se pe prek ftyren me duar edhe po ja nxerr gjumin vetit edhe po qan tani po me duhet mu qu me ja lidh prap. A diten veq ne djep se keshtu nuk flen ne krevet pa perkund nuk ka shance kom provu gjithe qysh ska flejt veq ne djep edhe don me ja lidh durt. Nuk po muj me shku kerka pa e marr djepin me veti se nuk po me flen kerka per qet arsye dashta me ja hek krejt djepin e me ja zgidh duart e me msu me flejt ne krevet.
Bruna (12 vite më parë)
Ne te njejten situate kam qene edhe une... si fillim une gjate dites nuk e lidhja qe te mesohet me duart e veta pasi do te trembet prej tyre ngaqe akoma se njeh mire trupin e vet... ne darke une e kam lidh serish edhe pse ishte ne krevat... kete gje bej derisa te mesohet... me pas fillo ta lesh pa lidhur edhe naten... ska asnje problem vecse i mbajne duart larte dhe jashte te pakten beba ime keshtu i mban...
Ana (12 vite më parë)
Pershendetje, provoje pak ne ta nxen gjumi ne djep pastaj nga djepi e qet ne shtrat dhe i len afer naj jastek apo diqka te bute se bebi i leviz duart shume ne kete kohe levizje te pakontrrolluara dhe mund te zgjohet shpejt une keshtu kam provu me femijen tim, shpresoj qe te kem ndihmuar sado pak, tu rrit vajza me shendet.

/komuniteti

/anketa

Në çfarë është alergjik fëmija juaj?