Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

/Pyet nënat

Çaji Hipp për bebe

Jam nje nene e re, qe kam lindur para 2 javesh nje djale, dhe deshta te ju kerkoj nje keshille nga ju nena pak me me pervoje, mjeku me ka dhene te i jap çaj fenschel HIPP per qetesim te barkut. Sa mendoni se duhet te pije djali ne dite, sa ml ne dite mund te pije dhe se a eshte i demshem pirja e 50 ml pernjehere per nje bebe? Jam ne merak se mos ndoshta pin shume çaj. Pres pergjigje nga ndonjera nene qe e ka kaluar kete periudhe.

Linda (12 vite më parë)
Vloa (12 vite më parë)
Pershendetje Linda. Urime per lindje. Une si keshille do te jap qe pos çajit une kam perdore per vajzen time edhe pelena te nxehta ne bark. Kam pas shume fat me vajzen qe nuk kam pas probleme me ngerçe te barkut veq se une nuk e kam pas komplet veç me gji ia kam ndihmu dhe me shishe pas 5 dite veç qe kam pas kujdes gjini me orare sikurse shishen. Gjinin i kam dhane vetem 20 min njerin e 20 tjetrin kur e kuptojsha se skam me i shtojsha dhe pal Bebillak qe me pat rekomandu mjeku e kam kalu shume mire. Por shishen nese e ke mos gabo me ja lane te thate ne goje se mbushet me ajer ne bark dhe ka me pas komplikime e njejta mundet me ndodh dhe me gji nese e mban gjate. Praktiko dhe pelenat tek nxemja me i nxeh ka me e kenaq dhe nese i pelqen pozita ne bark. Uroj ta kesh me jete te gjate dhe ti kaloj keto dite pa probleme.
Danuza (12 vite më parë)
Çaji Hipp eshte i mire, nuk eshte i demshem, po se di sa ka me te ndihmu. Se te femija im nuk ka ndihmu. Çdo te mire!
Vali (12 vite më parë)
Pershendetje. Linda sa i perket çajit HIPP, nuk eshte i demshem une per vete djalit tim i kam thene , tash djalin e kam 8 muajsh, edhe tash i jap çaj HIPP (kamelica per qetesim), sa i perket sasise mos eshte pak e vogel te pije 50 ml per nje here apo mos eshte e uritur djali, nuk ka nevoje qe te merakosesh eshte rekomanduar nga mjeku. Ju pershendesim duke ju deshiruar rritje te shendetshme.
Yllka (12 vite më parë)
Tung une e kam perdor per djalin tim eshte shume çaj i mire normal jone deri 50 ml vetem jepja pa sheqer :)
Sanka (12 vite më parë)
Pershendetje Linda edhe une kam djalin 3 muajsh, çaji i HIIPIT nuk eshte i demshem aspak, une ja kom dhon djalit tem cdo mbremje nga 50 ml ka pas sukses per qetesimin e barkut te keshilloj qe t`ja japesh vetem ne mbremje nuk jane shume 50 ml edhe une sipas udhezimit te mjekut ja kam dhane, mire u degjofshim!

/komuniteti

/anketa

Në çfarë është alergjik fëmija juaj?