Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

/Pyet nënat

Ushqim gishtërinjësh

Te dashura nena. Femija im po i mbush 7 muaj. Kam lexuar qe prej kesaj moshe duhet filluar me prezantimin e ushqimint me gishterinje. E kam verejtur qe femija im ka filluar ta shpreh interesimin per kete ushqim dhe nese une e ushqej me gishterinj han me mire sesa me luge :) Kerkoj udhezime nga ju qe keni krijuar pervojen dhe te me rekomandoni ushqimet e pershtatshme sepse po kam shume frike kur po i jap ndonje therrmi te ushqimit se mos po i mbetet ne fyt (ende nuk ka dhembet e pare). Ju faleminderit paraprapkisht! Vala

Vala (12 vite më parë)
Dita (12 vite më parë)
Tung nena te dashura, djali tash i mbush 7 muaj, une keshtu kam fillu prej 6 muajsh kur i mbushi, pasi qe ne kur kemi ngrene buke ose dicka tjeter ky bente eeeeeeeee dhe i zgjatte duart dhe une kohe pas kohe i kam dhane e tash pertypet shume mire, saqe kenaqet, bile me luge e ka merzi tash i pelqen me shume ashtu mirepo kujdes shume pasi qe s`duhet shume pernjehere por dalengadale. Klm, tung.
Sara (12 vite më parë)
Sps e dashur :)
Vala (12 vite më parë)
Sara, shume faleminderit :))
Sara (12 vite më parë)
Vala, heheh po nese ajo eshte e gatshme sipas mendimit tim fillo jepja ngapak, sa me te vogla kafshoret, po mos harro se sa e ka bebi 7 muajsh lukthin e vogel. Vec mos me ia tepru :))
Vala (12 vite më parë)
Falemindrit shume Sara! Kur duhet bebi te haje me gishtrinjet e vet sepse kur une ia ofroj ushqimin ajo menjehere ma kap doren time edhe fut ne goj te vet :)
Sara (12 vite më parë)
Tung e dashur Vala. Une kam fillu shume heret me kete lloj ushqyerje (finger food) edhe shume shume i ka pelqy bebit tim. Kur kam fillu e kam pas vetem nje dhemb, dhe kjo mduket qe ka qene mosha 8-9 muajsh. Ushqimin qe e hajshim na psh. me naj tul buke e ngjyjsha ne gjellen tone, po gjithmone tu e marre parasysh ushqimin jo shume te yndyrshem, une perdori vaj ulliri, edhe ja jepsha. Shume shpejt ka fillu me u pertyp, skam pas nevoje shume gjate me ja blu ushqimet. Hic mos hezito, nese i pelqen bebit jepja. Jepja copat shume te vogla, mandej tu u rrit, rritja edhe copat e ushqimit. Klm.

/komuniteti

/anketa

Në çfarë është alergjik fëmija juaj?