Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

/Pyet nënat

Sa vakte ushqim dhe sa zemra?

Pershendetje, e kam djalin 8 muajsh dhe me ka ik gjiri. Kam filluar ta ushqej me ushqim te plote. Ju lutem me thoni sa vakte ushqim ti jap dhe sa zemra?

Vina (12 vite më parë)
Vina (12 vite më parë)
Faleminderit per keshillat... Daila mos ma merr per keq por a mund te me tregosh sa peshon vajza jote? Djali im peshon 9 kg pasi ishte me alergji dhe mu dobesua shume dhe dhembet i kane dale dhe po i dalin... gjashte muajsh ka qene 9 kg e ca... po nejse... dhe dicka sa gram eshte cdo vakt?
Daila (12 vite më parë)
Pershendetje Vina!!!! Edhe bebja ime eshte 8 muajshe dhe bebja ime ushqehet 4 here ne dite, sa zgjohet ne mengjes 1-drithera, pastaj qumesht, nga ora 11 deri ne 12 fruta (banane, molle, dardhe, pjeper) dhe qumesht mbrapa, nga ora 1 ose 2 ne dreke perime te ziera, patate, kungull, karrote, spec, mbasi zihen, i grin ne makineri dhe i shton djath parmigjano ose djathe bebe, i shton po te duash dhe ca makarona supe per bebe mund ti hedhesh pak mish ose leng mishi, dhe me mbrapa qumesht serisht dhe vjen mbasditja, kos me gjysem banane brenda dhe 1 biskote per bebe ja shtyp mire e mire dhe e ushqen me mbrapa qumesht, dhe kjo eshte 1 dite per beben time, para gjumit pi serisht dhe fle, goca ime eshte e shendetshme. Te uroj dhe bebja jote te jete sa me mire, shpresoj te pelqej receta ime, tung Daila.
Eda (12 vite më parë)
3 shujtat e rregullta duhet te permbajne ushqime te pasura te cilat jane te domodoshme per zhvillim te mire ndersa zamrat jane ushqime me te lehta, mund te jete ndonje peme (fruta), puding, sytlijash, embelsire e lehte... etj.
Vina (12 vite më parë)
A mund te me thuash cfare duhet te permbajne zemrat? Dhe me kete lloj ushqyerje a ka shtuar mire ne peshe bebi?
Vina (12 vite më parë)
Shume flm Eda..gjithe te mirat.
Eda (12 vite më parë)
Nga pervoja ime, do te propozoja ta ushqesh me 3 shujtat obligative dmth kafjall, dreke e darke si dhe me 2 zamra te rregullta.

/komuniteti

/anketa

Në çfarë është alergjik fëmija juaj?