Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

/Pyet nënat

Pesha e bebit dhe vaktet

Pershendetje nena te dashura.


Se pari ju uroj femijeve te juaj shendet dhe lumturi ne jete. Pyetja ime eshte, une kam vajzen 11 muajshe, pesha e saj eshte 9 e 700 gram, mua me duket pak kjo peshe per kete moshe qe ka.Si mendoni ju?


Dhe ju lutem me tregoni sa here ne dite duhet me i dhane femijes per te ngrene, sa vakte i mjaftojne mbasi qe e kam edhe ne gji shume po i rri gati, po nuk po shton ne peshe.


Ju lutem me ndihmoni rreth pyetjes dhe kisha pas deshire te di se sa i keni ju femijet ne peshe, dmth keta qe jane ne moshen e vajzes sime?


Faleminderit nena te dashura.

Tina (13 vite më parë)
Dita (13 vite më parë)
Tung nena te dashura, kisha deshire ta jap nje koment ose te nderlidhem ne kete çeshtje qe e verej qe shumica e nenave brengosen ose jane ne merak se mos valle ka beba kg pak ose shume une kisha shtu diçka ne kete rast se beba duhet me kqyr se edhe gjatesi sa ka dmth mos me kqyr veq peshen se ka femije qe kane 9 kg po peshe me shume e ju duken nenava te dobet ose e kunderta. Djali im sot i mbushi 7 muaj, ndersa kur i mbushi 6 muaj kishte 9 kg dhe i gjate ishte 70 cm mirepo nuk eshte me mbipeshe sepse ka edhe gjatesine, ju flm klm tung.
Ema (13 vite më parë)
Tung Tina, mua s`po me duket qe peshon pak bebi yt, une kam djalin te dielen ka mbush 1 vit dhe peshon 10 kg edhe pediatri me ka thene qe peshen e ka normale se edhe mua me dukej qe peshon pak. Sipas studimeve te fundit te mjeksise kam lexu qe pesha ideale per femijen 1 vjeçare eshte 10 kg. Kresorja te jete i shendetshem se edhe mbipesha nuk eshte e mire... Une tash e kam nda prej gjinit djalin se nuk hajke shume vetem pike ma shume, prej se e kam nda han ma shume se 3 here ne dite, masi e ke edhe ne gji besoj se 3 vakte i mjaftojne dhe nganjehere jepi naj jogurt te pemeve... Te uroj çdo te mire e vajzes shendet. Tung.

/komuniteti

/anketa

Në çfarë është alergjik fëmija juaj?