Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

/pyet-pediatrin

Ushqimet qe shkaktojne ngerce te foshnjet

Pershendetje, kam djalin3 javesh dhe e kam ne gji deshta te ju pyes se cilat ushqime gjate gjidhenies duhet te pakesohen ose te mos konsumohen fare qe foshnja te mos kete gerqe? Gjithe te mirat

Dona M. (9 vite më parë)

Dr. Niketa Koliçi - pediatre - neonatologe
Pediatri përgjigjet
Dr. Niketa Koliçi

Përshëndetje Dona,

Gazrat tek bebja lidhen me sasinë e shtuar të ajrit të gëlltitur gjatë ushqyerjes me gji, përdorimit të biberonit fallco që përdoret për qetësimin e bebes, me mos realizimin e gogesimës pas pirjes dhe së fundi me dietën e nënës.

Pra pozicionojeni mirë beben në gji që të mos bëjë thithje boshe, mbajeni hopa derisa të gogësijë, mos përdorni biberon fallco dhe përpiquni të shmangni nga dieta sasitë e ekzagjeruara të qumështit të lopës (mbi 500 ml), evitoni sasinë e shtuar të perimeve si lakra, bishtajat, domatet etj.

Për mënyrat qetësuese të gazrave në këtë periudhë, të rekomandoj të lexosh artikujt e mëposhtëm:

http://www.bebaime.com/neonatologjia/keshilla-per-qetesimin-e-ngerceve-tek-foshnjat

Gjithë të mirat.

/komuniteti