Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

/pyet-pediatrin

Ngercet te foshnjet

Pershendetje kam djali 6 jav po ka gerqa spo di qfar ti bej i jap pika espomisan po nuk po i reagojn i bej masazh ne bark un e ushqej me qumshta nana ku lutem me ndihmoni

Bastrije Rrahmani (9 vite më parë)

Dr. Niketa Koliçi - pediatre - neonatologe
Pediatri përgjigjet
Dr. Niketa Koliçi

Pershendetje!

Gazrat tek bebja lidhen me sasine e shtuar re ajrit te gelltitur gjate ushqyerjes me gji, perdorimit te biberonit fallco qe perdoret per qetesimin e bebes, me mos realizimin e gogesimes pas pirjes dhe se fundi me dieten e nenes.

Pra pozicionojeni mire beben ne gji qe te mos beje thithje boshe, mbajeni hopa derisa te gogesije, mos perdorni biberon fallco dhe perpiquni te shmangni nga dieta sasite e ekzagjeruara te qumeshtit te lopes (mbi 500 ml), evitoni sasine e shtuar te perimeve si lakra, bishtajat, domatet etj.

Gjithe te mirat.

(9 vite më parë)
blej qaj hipp ne paqeta ma te rejat qe kan dal asht shum i mir un djalit po ja perdori se pikat skan efekt ka ne barnatore
Bastrije Rrahmani (9 vite më parë)
E dashur pediatre un e kam cek nuk e kam foshnjen ne gji e ushqej me shishe me qumsht nana 1 edhe ja kom marr shishet qe ishin per ngerqa po prap asgke spp ndikojn mfal ndoshta e teprova ju pershendes

/komuniteti