Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

/pyet-pediatrin

Perdorimi i antibiotikut gjate gjithdhenies

Pershendetje femiu im tash I beni 1vjet po nuk ha pothuajse asgje vetem pi qumsht te un kam provuar ne gjitha variantet po asesi nuk ha un tash jam ftohur a mund me perdor antibiotic cka me keshilloni

Lenarda Shabani (9 vite më parë)

Dr. Med. Selim Thaqi - pediatër - neonatolog
Pediatri përgjigjet
Dr. Med. Selim Thaqi

Përshëndetje Lenarda,

Është e mundur që ilaçet që nëna merr gjatë kohës që ushqen me gji fëmijën, të kalojnë në qumësht dhe kështu pastaj tek vetë fëmija. Atëherë, para mjekut shtrohet një pyetje që, të themi të vërtetën shpesh herë na vë në një pozitë të vështirë. Shumica e antibiotikëve janë të pajtueshëm me ushqyerjen me gji.

Gjithsesi para përdorimit konsultohuni me mjekun tuaj.

Gjithë të mirat.

/komuniteti