Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

/pyet-pediatrin

Qumeshti i gjirit

Pershendetje;kam nje muaj qe kam lindur dhe bebit tim i jap qumesht edhe me gji edhe me biberon,tashi me duket sikur skam aq qumesht eshte me i holle,cfare ushqime duhet te ha qe te kem me shume qumesht,se nuk e kuptoj a ngopet djali im dhe se di kur duhe ti bej qumesht artificial?

(10 vite më parë)

Dr. Niketa Koliçi - pediatre - neonatologe
Pediatri përgjigjet
Dr. Niketa Koliçi

Përshëndetje Milena,

Prodhimi i qumështit stimulohet nga ana e foshnjes suaj: sa më shumë që fëmija thith, aq më shumë qumësht prodhohet.

Është i mjaftueshëm vetëm ai veprim i thjeshtë mekanik, në mënyrë që gjëndrra qumështore të formojë qumështin, që gjinjtë të shprazen rregullisht dhe si kthim automatikisht të stimulojnë mbushjen e tyre të sërishme.

Gjithë të mirat.

/komuniteti