Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

/pyet-pediatrin

Ushqyerja me qumësht

Pershendetje kam djaliRn 11 muaj e gjysem deri tani e kam ushqyer me qumesht gjri po tani kam filluar te mos kem mjafuteshem qumeshtin formul nuk e pin se kam provu edhe ma heret kam provu aptamil por nuk epin se as shishen nuk e mer. sod ja bleva alpsko me 3.5 yndyr thash te provoj me got tja jap. desha te pyes a guxoj ti jap pa i ber nje vit qumesht lope dhe me qfar % te yndyres. ju falemnderit pre pergjigjje nga ju

Fahri Rudari (9 vite më parë)

Dr. Niketa Koliçi - pediatre - neonatologe
Pediatri përgjigjet
Dr. Niketa Koliçi

Përshëndetje zonjë,

Po tani edhe mund të filloni me qumësht komercial.

Nëse e bëni këtë atëherë qumështi i fëmijës tuaj deri në moshën 2 vjeçare duhet të jetë yndyrë plotë (3,2%... 3,5%).

Gjithë të mirat.

Elsielida (7 vite më parë)
Pershendetje.. kam djalin 16 muaj e ushqej 3 her ne dit perveq ushqimit edhe jogurt mbrenda dites nganjeher buk i jap ne dor pemë etj. Gjat dites pin deri 500 ml uj ose edhe me shume. Me shqetson se pi shum qumesht naten 1-1.5 liter i jap qumesht 1.5% yndyr a mos ndoshta nuk e ngop se eshte i holl a muj me i dhan 3.5% apo si te veproj ju famelinderit .
shpresapeci (9 vite më parë)
Pershendetje kam djalin 12 muajsh e gjysem deri ne muajin e 10 ikom jap qumsht nan pluher qe 2 muaj ijap qumsht me indyr 3.2 vita a dujet ti shtojm qumshtit sheqer shtes ashtu mekan then desha te drektohem ne persona kompetent faleminderit per mirkuptim

/komuniteti