Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

/pyet-pediatrin

Te folurit e femijes

Pershendetje, desha te ju pyes ne lidhje me te folurit e femijes tim ai eshte 19 muaj dhe flet shume pak fjal por ka disa dite qe nuk do me i perserit ma, perndryshe kupton shume ne te 2 gjuhet sepse ne si prinder flasim 2 gjuhe eshte femije i qete kur don dicka tregon me gisht, flen mire luan me lodra shume, problemi tjeter eshte qe ne nuk jetojm ne kosove dhe kemi shume pak kontakte me njerez te gjithe miqet tane jane pa femije ose femije te ritur,nuk e di por jam bere shume merak ju lutemm me jepni opinioni tuaj per kete m dhe ne fund degjimmin e ka shume te mire, kontaktin me sy gjithashtu

Daki N (9 vite më parë)

Dr. Med. Selim Thaqi - pediatër - neonatolog
Pediatri përgjigjet
Dr. Med. Selim Thaqi

Pershendetje Daki

Nese gjate moshes 2 vjeç, femiu rrallehere mundohet te flase apo te imitoje te tjeret, nuk reagon kur e therrisni ne emer, apo thjesht nuk eshte i interesuar te flase, ai mund te kete problem ne te folur apo ne te degjuar. Ndersa nese kupton mire dhe degjon mire ashtu sic mendoj qe eshte rasti i juaj mund te kete nje vonese ne te shprehurin verbal.

Keshillohu me ndonje logopedist apo psikolog zhvillimi sepse mund te te ndihmojne te kuptosh se cili eshte problemi.

Gjithe te mirat.

Nena Nina (8 vite më parë)
Te njejtin hall kam pas une , hiq mos u bej merak , vajza ime deri sa ka mbush 3 vjet nuk ka fol asgje gati perveqse nr deri 10 anglish , asgje tjeter , u bera shume mera e dergova gjithkund , sipas nje psikologe me tha merr nje fletore te vogel dhe vizatoja cdo faqe dicka , si psh qeni maca , kali , ora , gjera qe mesohen lehte dhe kjo funksionoi shume mire , ka mesuar nje fletore me shume gjera ka 3 muja qeka filluarteflas fjale , Mos u bej merak vetem se puno me te ma shume

/komuniteti