Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

/pyet-pediatrin

Nuk e pi qumeshtin?!

Vajza ime eshte 13 muajsha , ia kam larguar gjirin ka dy dite , i ofroj qumesht me shishe nuk e merr,eshte e obliguar qe femija te pij patjeter qumesht, ajo ha te gjitha ushqimet?

Ariana Morina (9 vite më parë)

Dr. Med. Selim Thaqi - pediatër - neonatolog
Pediatri përgjigjet
Dr. Med. Selim Thaqi

Përshëndetje,

Nëse vajza juaj ha mirë gjatë ditës, atëherë nuk duhet të ju brengos kjo gjë. Qumështi në këtë moshë edhe nuk rekomandohet më shumë se dy gota gjatë ditës. Nëse nuk e pi fare, mund ti jepni prodhime të tjera qumështore si zëvendësim, jogurt (me ose pa fruta), kosin, djathin... etj.

Gjithë të mirat.

JetaN (9 vite më parë)
djali im eshte 5 muajsh e nuk po e pin qumshtin e gjirit kam fillu me yshqy, mirepo qumeshtnuk pin, naten nuk pin as qumsht as qumsht gjirin vetem qaj. Me jepni nje keshille
Ar Wi (9 vite më parë)
Djali i\'m esht vetem 3 muajsh dhe peshon 5.5 kg. Ai nuk pranon te pin quest gjiri mezi e us heqje me luge se dhe biberon in nuk e mer. I jap shpesh edhe kos. Ju lutem me ndihmoni. A do e kap fjordin apo esht nje periudh dhe do e kaloj. Me duket sikur nuk ngopet.

/komuniteti