Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

/pyet-pediatrin

Gjidhenja

Jam nje nene e re kam lindur qe 6 dite me operacion ne munges timen ne spital i kan dhene qumsht hiip dhe tash kam filluar ti jam qumdht gjiri kam mjaftushem saqe me rrjedhin mirepo beba sa her qe pi qumsht gjiri po qan shum dhe po ka dhimbje barku as nuk po mundet me kry newojen e madhe as te woglen mirepo kur po i jap qumsht te gatshem pa prb as nuk qane rehatohet shume mire dhe kryen newojat. Qka me rekomandoni

Samire Klaiqi (8 vite më parë)

Dr. Niketa Koliçi - pediatre - neonatologe
Pediatri përgjigjet
Dr. Niketa Koliçi

Pershendetje Samira,

Fillimisht urime per lindjen! Ne lidhje me qumeshtin e gjirit me vjen shume mire qe keni ne sasi te mire. Bebes tuaj ndoshta nuk po i jepni temthin e gjirit ne menyren e duhur dhe ajo nuk ngopet. Mundohuni ta poziciononi mire dhe ti ofroni te gjithe aureolen dhe jo vetem majen e gjirit. Disa bebe poashtu ne fillim mund te kene veshtiresi gjate defekimit. Kjo rregullohet gjate kohes. Nese jo, atehere keni kujdes edhe gjate ushqyerjes tuaj gjate periudhes se gjidhenjes sepse disa ushqime ndikojne te bebi juaj ku edhe shume shpejte do filloje koha e ngerceve.

Gjithe te mirat.

Albunita (4 vite më parë)
Pershendetje jam nene e re kam lindur Qe dy dit Bebi qshtin ne cucull nuk e pin gjirin e mer pornmendoj se nuk kam mjaftushem ndoshta se fillimi merakosem mendoj se rri uritur ju lutem Qka me rekomandoni te bej eshte femija i pare?
Irena Papri (7 vite më parë)
Dr.Pershendetje! Kam 20 dite qe kam lindur,djalin e ushqej me qumesht gjiri dhe te gatshem,por i eshte bere gjujha e bardhe dhe nuk me kap gjirin. Kam frik se ma le? Si tja bej ju lutem?
julinda (8 vite më parë)
Pershendetje kam vajzen 7 javeshe i jap qumesht gjiri dhe shtes se nk i mjafton qumshti i gjirit cfar mund te bej per te ushqyer vetem me gji apo esht e pa mundur?
Dajana (8 vite më parë)
Pershendetje ! Djalin e kam 1 muajsh ka dy dite qe gjumin nuk e ben ne rregull , i jap per te pi e ze gjumi dhe mbas 1 ore zgjohet prap .

/komuniteti