Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

/pyet-pediatrin

Rreth kerthizes se skuqur dhe me ere

Kam vajzen 7 muajshe dhe kerthiza i esht hapur pak dhe i mban ere po ashtu ne brendesi duhet e kuqe pak e lengshme.jam shum ne merak cfare me keshilloni te bej..

Aurela Aurela (6 vite më parë)

Dr. Niketa Koliçi - pediatre - neonatologe
Pediatri përgjigjet
Dr. Niketa Koliçi

Pershendetje Aurela,

Nese kerthiza e bebit tuaj eshte e skuqur dhe me ere, apo ka edhe qelb atehere kemi te bejme me infeksion. Duhet menjehere te kontaktoni me pediatrin e bebit tuaj.

Gjithe te mirat.

 

Aurela Aurela (5 vite më parë)
Mirmbrema doktoresh.jam aurela kam lindur djalin ne javen e 42 cdo gje shkoj mire me lindje natyrale Mir djali u be nje muajsh pati nje levizje te syrit te djathte ose me sakt kishte dridhje u shqetesova pak por nuk e beri me edhe e lash mendova se ishte normale se bebe por pas nje muj ndodhi prap per me keq kishte dridhje te syrit dhe I iken e zeza e syrit komplet dhe ne te njejten koh duart e kembet i forcohen shume dhe beli sikur i shermberohet pak.e derguam ne spital i kan ber te gjitha analizat te gjakut i kan dal mire i kemi ber edhe skaner te thjesht te kokes i doli mire edhe ai edhe ate EEG edhe ajo I ka dal normal para nje jave i kemi ber rrezonancen magnetike edhe po presim pergjigjjen jam shum ne merak sonte e beri prap te njejten gje vetem se ket radh nuk i iku syri por vetem kishte pak dridhje te trupit dhe e mbante koken vetem ne nje ane.kur e kap kjo gjendje 7 deri ne 10 sekonda ndonjeher tjeter ka arrit edhe deri ne 15 deri 20.te lutem nese mundesh me jep nje shpjegim se cfare mund te kete.te falenderoj shum

/komuniteti