Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

/pyet-psikologun

Vëllaun tim e kafshoi gjarpëri!

E nderuar pershendetje, kam nje pyetje: vellaun tim para dy dite e kafshoi gjarperi. Elhamdulila prej zotit shpetoi shume lehte. Mire eshte shume. Por kam frike se me tha dje kam nis me u frikesu si po i mbylli syte po me shfaqet gjarperi me goje te hapur sikur don te me kafshoje po thote qe pyetja eshte a mundet me ra si lloj depresioni a ka ndonje rrezik? se me tha edhe qe sikur zemra po me dhemb, ja vlen me theksu qe asnjehere nuk eshte frikesuar ndaj asgjeje eshte nje tip qe sja ka friken askujt e asgjeje. Kur eshte zgjuar thote qe absolut s`kam frike sikur ta kam ketu gjarperin do e mbysja. Cfare mendon doktoreshe, cfare me kshillon si te veproj me vellaun tim? te lutem me ndihmo se ate drite kem para syve. Rrespekt per ju Shqipja.

******* Shqipjaa ******* ** (11 vite më parë)

Dr. Dorina Bedhia - psikologe dhe pedagoge
Psikologu përgjigjet
Dr. Dorina Bedhia

Shqipe pershendetje!

Uroj qe vellai yt te jete me mire tani. Frika pas nje ngjarjeje te tille sidomos pas dy ditesh sic me thua eshte mese normale. Te gjithe personat qe jetojne nje situate traumatike kalojne nje periudhe stresi por kjo nuk con domosdoshmerisht ne shfaqjen e nje crregullimi te vertete. Flasim per crregullim vetem ne momentin kur personi per shkak te simptomave te shkaktuara nga trauma kompromenton ne menyre te konsiderueshme jeten sociale dhe profesionale te tij. Nese kjo gjendje vazhdon me shume se nje muaj te keshilloj ti drejtohesh nje specialisti.

Gjithe te mirat!

******* Shqipjaa ******* ** (11 vite më parë)
ju falmderit shumm tani eshte shum mir vellau imm...

/komuniteti