Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

/pyet-psikologun

Pas lindjes nuk kam fare ndjenja per seks!

Doktoreshe e kam nje problem. Ka qe 3 vite e kam lindur djalin por problemi eshte se nuk kam fare ndjena per seks! Para se me lind djali ka qene gjithcka ne rregull por kam qene te gjinekologu me ben shume mire je vec ke nevoje te psikologu me shku edhe ketu kam bere pyetje ma bene veq te psikologu, mua me duket vetja shume mire edhe si ka lind djali me duket ae jam shume e qete, jam tip i hareshem edhe prinderit ma bejne qe ke ndryshu shume se kam qene nervoze si vajze. Cka me keshilloni ju?

Arbnona Elezi (11 vite më parë)

Dr. Dorina Bedhia - psikologe dhe pedagoge
Psikologu përgjigjet
Dr. Dorina Bedhia

Pershendetje Mimoza!

Te them te drejten 3 vjet jane shume. Ndjenjat per seks zakonisht pas lindjes bien dhe tek disa gra mund te zgjasin per muaj te tere.

Si eshte marredhenia me burrin? A keni konflikte ne lidhje me kete teme?

Ndodh qe gjate shtatzenise dhe mbas lindjes nena futet ne nje stad te vecante preokupimi. Ka te beje me perqendrimin e energjive psiko-fizike te nenes ekskluzivisht tek femija. Mendimet, fantasite dhe emocionet e nenes jane te lidhura me femijen, kjo con ne nje mosinteresim per aktivitetet e tjera qe nuk kane te bejne me kujdesin ndaj femijes.

Mos prit te te kthehet deshira sepse deshira ne vetvete ushqehet dite per dite. Fillo me perkedheljet, si ne kohen kur nuk kishit femije. Dedikojini kohe ciftit domethene dilni ose shkeputuni nje dite vetem ju te dy pa djalin... Kujdesu per veten duke vleresuar dhe duke vene ne pah aspektin femeror,... sepse mos harro je nene por mbi te gjitha je femer... Mundohu te kujtosh e perjetosh e rikrijosh ne te tashmen situata qe ke jetuar ne te shkuaren gjithmone ne lidhje me aspektin seksual. Sepse nese me para gjerat shkonin mire, tani jane thjesht te fshehura diku sepse kujdesi per femijen i ka kaluar ne aspekt te dyte.

Te uroj gjithe te mirat!

Prom ... (11 vite më parë)
Mimoza me fal qe po te shkruaj une, por menedoj qe duhet te perdoresh lubrifikant dhe te jesh me e qete kur kryen mardhenie, sepse mardhenia kryhet me qef e jo me zor, jepi pak kohe vetes dhe burrit dhe nisni me loja mardheniet e jo direkt ne aktin final sepse burri ndonje dit edhe mund te merzitet dhe se ka problem me shku te tjetra, po te keshilloj duke u nis nga ajo cka eshte e vertet se kjo gje ka rendesin e vete ne cift.djalit jepi pak kohe se eshte i vogel do mesohet vec mos i bertiti se me te beriti shum behen i coroditur, te pakten mbaj vetem qendrim te prer kur ti thash jo deri ne fund jo e mos e tolero, keshtu do shikoj kufijt e tij dhe fuqin e fjales tende.suksese
Arbnona Elezi (11 vite më parë)
Doktoresh flm shum sadopak me lehtesuat e kam edhe ni problem djalim in ika msu do fjal si pah non stop e permen prapanica urina cica non stopi permen i ka msu une non stop i foli eshte mare eshtecpa edukat . E denoj nuk te mar si psh ne shoping ose e denoj me ni kemb por hiq ma bon nersy publikut dishu mami ose ajo vajza ka cica i ri gati shum por hiq dhe ka fol shum bukur por ja ka nis shum lazdrime ja nis fjalen mir tani tu lazdru fol , keq ose ja nis ni vjersh tu lazdru tu e ait gjuhen jasht sikur mos r cit me fol si tja largoj ket ves qe shum i foli denime po hiqq keq jan e lidht shum me djal asni minut nuk muj me me nejt pa tw hiq dua te mbes shtatzan sado pak nashta me dy mesona pak pa kta e kam pas ne qerdhe po as ky ska mujt me nejt pa mu as une. Pa kte hiq u nal prej qerdhes veq me mu as nuk han me askend as nuk rin une nuk po muj te jes shtazen se skam njenja ne se,s hiq me zor e kry tu kajt qka te bej ju flm shummm pun te mbar

/komuniteti