Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

/pyet-psikologun

Nervoza dhe stresi

P.R doktoresh aq shum qe kom nervoz dhe stres saqe kom fillu edhe me burr mu grind arsyeja e vetme osht qe spo mbes shtatzane kur tem fol dikush ose tem kshillon per mir mua me duket qe mkan faj tgjith skom deshir me ndegju askend duke folur mvjen nje nervoz shumm e madhe pastaj edhe stres nese kom diqka ne duar e gjauj . merzitem pastaj dhe vetem qaj i lutem zotit qka kam ber kend e kam lenduar apo kuj i kam ber padrejtesi qe spo ma plotson ZOTI deshiren ju lutem me ndihmoni gjitha te mirat doktoresh

Elsa . (9 vite më parë)

Dr. Dorina Bedhia - psikologe dhe pedagoge
Psikologu përgjigjet
Dr. Dorina Bedhia

Pershendetje Arjeta!

Nje nga motivet me te medha te stresit tek grate eshte deshira per nje shtatzeni qe nuk po vjen.

Ne radhe te pare a i ke bere te gjitha ekzaminimet e mundshme?

Te besh nje femije eshte nje event natyral.

Nese ekzaminimet dalin te gjitha mire atehere tek grate fillon e formohet nje mendim i rrezikshem i tipit "dicka nuk shkon tek mua, nuk jam e afte e te tjera mendime negative si keto. Keto mendime largojne nga ajo gjendja shpirterore qe favorizon shtatzenine. Deshira per femije nuk duhet te kthehet ne nje fiksim sepse eshte armiku numer nje.

Fol dhe ndaj mendimet dhe shqetesimet e tua me njerezit qe do dhe sidomos me burrin tend. Mos e finalizo jeten seksuale vetem tek qellimi per te ngelur shtatzene. Mundohu te ndryshosh stil jetese, interesa te reja, hobby, dil nga rutina e perditshme (per aq sa e ke te mundur).

Eshte normale te ndjehesh e trishtuar dhe e stresuar sepse nuk po arrin te ngelesh shtatzene. Fillo dhe eksploro keto sentimente qe ndjen. Cfare te vjen ne mendje? Shkruaje. Si e ndjen trupin? Shkruaj ate qe ndjen fizikisht. Mendo menyren e reagimit te zakonshem ndaj ketyre emocioneve. Pra shkruaji keto sentimente sepse shkrimi ben qe ti rilexosh dhe te reflektosh mbi to. Nga momenti qe arrin ti kuptosh keto sentimente fillo dhe shikoji ne nje kendveshtrim tjeter, fillo te bisedosh me to. Per shembull thuaji vetes "Une e kuptoj qe je e stresuar, e merzitur e te tjera" dhe duke bere kete mundohu te valorizosh ose te vleresosh gjerat pozitive si per shembull "E kuptoj qe je e merzitur per kete shkak dhe njekohesisht kuptoj edhe qe je e lumtur sepse ke nje burre qe te do e te mbeshtet!

Beje kete sa here qe ndodhesh ne situata qe te shkaktojne shqetesim dhe stres (kur sheh gra shtatzena, me familiaret etj)

Dhe mbi te gjitha bej nje jete normale pa u fiksuar dhe pa u kushtezuar nga kjo deshire. Merru me interesat e tua, kultivoje ato.

Te uroj gjithe te mirat!

Anita Morina (8 vite më parë)
Pershendetje, Lexova pyetjen e Arjetes dhe desha te nderlidhem edhe un ketu ngase jam ne te njejten gjendje fatkeqsisht..Shpresoj qe Arjeta tashme eshte bere nene ngase keto shkrime qenkan 11 muaj me pare. Une jam e martuar qe nje vit e gjysme dhe po perballem me problemin e njejte, me duket vetja shume e paafte qe ende nuk arrita ta gezoj burrin me lajmin qe me se shumti e pret nga une. Cdo dit qaj, merzitem e nervozohem.. kam filluar shume ti xhelozoj grate shtatzena, e sidomos ato qe jane martuar pas meje- ngase me duken me te zonja. Burri me kupton shume mire dhe teper me don dhe me respekton, ndoshta kjo eshte arsyeja qe une stresohem edhe me shume.. shpeshhere me duket se une nuk do te mundem t`ia kthej njejte kete dashuri, dmth nuk do te munddem ta bej babe. Cfare me keshilloni???? Faleminderit

/komuniteti