Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

/pyet-psikologun

Harresa ime

Pershendetje dr. Jam 23 vjeqe jetoj ne londer me burrin dhe djalin.. kam nje hall, e kam harresen shum te madhe harroj mbrenda dites shum shpejt. p.sh burri me thot qe mbas dite te bej ndonje gje te caktuar dhe un harroj dhe kjo gje me krijon edhe probleme me burrin. kam 2 vite martes tani se me duket qe pak vetem pak me esht permiresuar harresa ama ende harroj shum. per fat te mir djali ka ndikim te madh tek une dhe nuk harroj asgje ne lidhje me te i kam ne kujtes te gjitha per djalin ... qka me sygjeroni doktorresh sepse shpesh behem ta urrej vet veten time per kete gje......edhe nje gje dua te them me duket qe esht trashiguese pasi babai im ka pas probleme me harres gjithashtu faleminderit per mirkuptim

Flaka Hasolli (10 vite më parë)

Dr. Dorina Bedhia - psikologe dhe pedagoge
Psikologu përgjigjet
Dr. Dorina Bedhia

Pershendetje e dashur!

Me sqaron disa gjera per harresen por nuk me thua e ke pasur gjithmone apo te ka nisur mbas lindjes,sepse harresa mbas lindjes eshte nje fenomen i njohur (sa eshte djali?).Kjo mund te ndodhe edhe nga fakti qe prioritet ndryshojne pas lindjes se nje femije,jane te perqendruara ekskluzivisht tek nevojat e femijes(dhe sic me thua nuk harron asgje ne lidhje me te).Kur jemi te bombarduar nga informacione te ndryshme truri ben disa zgjedhje dhe ndoshta ne rastin tend vemendja eshte e gjitha tek nevojat e femijes dhe truri nuk i kushton rendesi gjerave te tjera qe nuk kane te bejne me djalin.Fillo e mbaj nje ditar te perditshmem ku shenon te gjitha gjerat qe duhet te besh dhe mbaje ditarin ne nje vend ne dukje qe te mos e harrosh :),sepse mesa kuptoj ke probleme me gjerat e vogla qe duhet te besh dhe jo me kujtesen afatgjate.Fillo dhe krijo lidhje ose asocime me gjerat,ne sensin qe nese gjerat per djalin nuk i harron atehere gjerat e tjera qe duhet te besh lidhi me nje veprim te djalit.(per shembull,nese burri te kerkon te besh nje gje per te mbasdite,ne ate orar ose afer atij orari djali duhet te haje,ose te loze ose te flere etj,kujto qe ne kete orar te djalit duhet te merrem edhe me kete gjene tjeter) besoj se me kupton e dashur.Provo nje here kete metode,dhe shpresojme qe avash avash truri te filloje te seleksionoje edhe informacionet me pak rilevante per te.

Te uroj gjithe te mirat!

/komuniteti