Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

/pyet-psikologun

Frike nga ambientet e mbyllura

Frike nga ambientet e mbyllura.Mjeku i tha ta bente nje rezonance magnetike. Cfare mendoni ju?

Tara Begu (6 vite më parë)

Blerina Halilaj - psikologe
Psikologu përgjigjet
Blerina Halilaj

Pershendetje e dashur,

Faleminderit qe keni ndare me ne brengen tuaj, besoj qe keni degjuar per klaustrofobia. Per te elaboruar me shume fjala fobi do te thote frike dhe eshte nje gjendje psikologjike, nje lloje ankthi i shkaktuar nga frika naj nje objekti apo situate e caktuar. Personat qe vuajne nga fobit fillojne te nervozohen kane rrahje te forta te zemres, veshtirsi ne frymarrje mandje behen edhe jo te arsyeshem.

Nder fobit e shumta eshte dhe klaustrofobia qe eshte frika nga hapsirat e vogla dhe te mbyllura,Kjo klasifikohet si nje çrregullim ankthi dhe shpesh rezulton në sulm paniku, dhe mund të jetë rezultat i shumë situatave apo stimujve perfshire ashensore, dhoma te vogla, dhoma të mbyllura, vetura, tunele etj.

Nga informata e shkurter qe na keni jap siq mund ta shihni eshte perkufizim i klastrofobis prandaj une e elaburova ne pika te shkurta.

Ju nese shihni simptoma te njejta atehere ju lutem me shkruani perseri dhe mundoheni te na jepni me shume informata per sjellen, kur ndodh, cilat situata, cilat jane reagimet ?

Ju faleminderit.

/komuniteti