Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

/pyet-psikologun

Loja si te martuar

Pershendetje. Kam nje vajze 5 vjece dhe kam vene re dy here qe luan me shoke sikur jane burre e grua heren e dyte ka qene ne kopesht ku une e pyeta nese i kishte bertitur mesuesja, po me tha qe me pupen qe me kishte rene nga kemba me ra ne koke, kur e pyeta pse me tha kam turp, por pastaj me tregoi qe po lozte me shoke, dhe theksoi, gjoja jo prej se verteti, po luanim si te martuar dhe mesuesja me tha luaj me vajzat.

Mami E (9 vite më parë)

Blerina Halilaj - psikologe
Psikologu përgjigjet
Blerina Halilaj

Pershendetje e dashur,

Loja eshte nje element I rendesishem per moshen 4 – 5 sepse eshte menyra se si femija juaj meson dhe zbulon ndjenjat. Ne kete moshe femijet luajne lojra qe imitojne te rriturit, pretendojne se besojne ne ate, dhe ne kete menyre ata mesojne dallimet mes fantaziz dhe realitetit. Ata provojne sjellje dhe role te ndryshme si psh. Loja “doctorr”, “martesa” etj.

Keto lojra femijet e kesaj moshe I bejne sepse jane ne fazen e zhvillimit ku mesojne rregullat sociale, ndryshimet ndermjet trupave te vjazave dhe djemeve, mesojne se si funksionon trupi I njeruit, provojne te kuptojne familjet dhe lidhjet ndermjet familjes etj.

Patjeter menyra se si I qasemi femijeve per tju shpejguar keto duhet te jete positive dhe ne asnje menyre duke I bertitur. Mesuesja dhe ju mundeni permes vezhgimit te kontrolloni menyren si luan (ne kuptimin qe nese ndjeni qe niveli I lojes eshte I demshem te intervenoni duke biseduar) dhe te zhvilloni biseda informuese me vajzen tuaj per procese te tilla te zhvillimit dhe per menyren se si ndihet, perndryshe vajza mund te zhvilloje ndjenjen e turpit per procese qe jane normale te diskutojme dhe mesojne ne kete faze te zhvillimit.

Nena e Sumejes (9 vite më parë)
XHemi vellau im e ka djalin 30muajsh ashtu spo flet vetem disa fjale qe i ka te mesuara motorike. Psh ti i thua diqka ai flet se keshtu vetem ta kap doren edhe te tjot me jap uj vetem me gjeste. e kan dergu te psikologu neurologu dhe logopedi ata po dyshojn per autizem ose gjendjen emocionale se ka ne rrehull ose ka ngecje ne te folur tash duhen disa seanca per ta kiptuar sakt. Tu kisha lut me dergu te logopedja m kqur djali ajo e veren. Kontaktin me sy a e ka te gjate a te shikon ne sy a fiksohet pas nje lodre a eshte agresiv a luan me femij te tjer. Etj
Mami E (9 vite më parë)
Shume faleminderit
xhemi jeta (9 vite më parë)
Pershendetje e nderuar, pasi qe nuk po mundem te regjistrohem ju lutem mundsisht tme ktheni pergjigje. djalin e kam dy vjet e kater muaj, problemi esht se akoma ska filuar te flas kjo me shqeteson, thot vetem mami, babi, mama dhe disa fjal por mami mua nuk me theret kur kerkon dicka flet shum pak fjal dhe te tjerst ne gjuh te vet qe se kuptoj aspak, ju lutem me tregoni se shum jam ne merak, kshtu esht aktiv ndegjon kur ikerkoj dicka ma sjell. cfar me keshilloni ju lutem pres prgjigje nga ju pasi qejam shum ne merak

/komuniteti