Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

/pyet-psikologun

Dua nje keshille rreth te folurit e djalit

Pershendetje Dua nje keshill nga ana juaj se si te veproj . Kam djalin 21 muaj femije te vetem . Te gjith ne shtepi kan filluar te me thojn pse nuk po flet qka ka djali? Une e kuptoj qe cdo femij ka zhvillim te ndryshem po pavaresisht kesaj perseri si nene ndihem keq . Djali flet shum fjal (disa shkronja si R e thot L e disa fjal ende nuk i thot paster) po pavaresisht qe nuk formulon fjali po veq fjal shum mir e kuptoj qka kerkon se e percjell edhe me veprime deshiren e vet. Problem eshte qe nuk ka fare oreks dhe me shkakton shum stres vakti ushqimit kshtu ka 5 muaj qe ja leshoj youtuben me muzika e filma vizatimor anglisht. Tash muajin e fundit ka filluar ti han thonjt vazhdimisht si shprehi(po shqetsohem pse kjo nervoz) ,pastaj po fillon si loj po te godet me dor( vetem ndaj familjarve te rritur )e ky fakt pom brengos . Nuk di si te sillem me te. Kam frik po gaboj ne edukim te tij. Mund te ceki qe eshte shum i dhanur pas femijeve tjer dhe kur eshte me shok eshte shum i qet dhe shum i dashur. Ju lutem mund te me keshilloni si te sillem me te? Faleminderit

Diella Hoxha (8 vite më parë)

Blerina Halilaj - psikologe
Psikologu përgjigjet
Blerina Halilaj

Pershendetje Diella,

Mendoj qe pyetjen tuaj duhet te ia referoni Logopedes sepse ka te beje me te folurit: http://www.bebaime.com/pyet-logopeden/pyet

Faleminderit.

/komuniteti