Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

Diabeti në shtatzani

Pakkush mund ta dijë, por në fakt është provuar se brokoli riparon dëmet që shkakton sëmundja e diabetit. Të hash brokoli mund t’i kthesh dëmet e shkaktuara nga diabeti.

Nëse keni diabet nuk do të thotë se nuk mund të keni fëmijë apo që do të keni komplikime të shtatzënisë. Por do të thotë që duhet t’i kushtoni vëmendje shëndetit tuaj dhe të keni një ekip mjekësor të mirë prapa shpinës.

Vëmendje

Para se të ngelesh shtatzënë gjej një mjek specialist për diabetin dhe për mbikëqyrjen e shtatzënisë; gjeni një okulist, pasi problemet me shikimin janë komplikime diabetike më të zakonshme në shtatzëni.

Ju gjithashtu duhet të siguroheni që sheqeri në gjak është stabël së paku 3 muaj para se të ngelni shtatzënë kështu që duhet të shtoni monitorimin e glukozëz në 6 deri 8 herë në ditë.

Pasi të ngelni shtatzënë sheqeri në gjak duhet të jetë sa më afër normales që është e mundur për së paku tre muaj. Nëse jeni mbipeshë për shkak të diabetit ju duhet të mundoheni të arrini peshën në nivel normal para se të ngelni shtatzënë. Ju mund të keni probleme fertiliteti nëse jeni me mbipeshë dhe gjithashtu mund të vuani nga komplikime shëndetësore serioze gjatë shtatzënisë.

Ushtrimet

Fillo ngadalë me ushtrime si ecje, notë apo shtrirje dhe gradualisht shto ushtrimet për tri herë në jave qe te arrish peshën e duhur për t’u përgatitur për shtatzëni.

Gratë të cilat ngelin shtatzëna dhe nuk e menaxhojnë si duhet diabetin mund të përballen me probleme hipertensioni dhe probleme të veshkave. Edhe fëmija juaj ka rrezik më të madh të bëhet mbipeshë nëse nuk monitoroni me kujdes insulinën tuaj. Foshnja juaj mund të lind me një problem të mëlçisë që e bën lëkurën të verdhë. Në disa raste më serioze foshnja juaj mund të vdesë nga menaxhimi jo i duhur i sheqerit në gjak gjatë periudhës së fundit të shtatzënisë. Shmang këto rreziqe duke kontrolluar dhe arritur shëndet të mirë për trupin tuaj para se të ngelni shtatzënë.

Ushqimi

Dieta juaj luan një rol të madh në menaxhimin e diabetit para se të ngelni shtatzënë dhe gjatë shtatzënisë. Ju duhet t’i balanconi vaktet me fruta dhe perime të freskëta, mish pa dhjam dhe produkte bulmeti me pak yndyrë. Sigurohu që vaktet e ushqimit t’i keni në kohën kur ju rekomandon mjeku juaj në mënyrë që të shmangësh që nivelet e sheqerit në gjak të bien shumë. Së bashku me mjekun tuaj ju mund të sajoni një plan ushqimi që do t’ju ndihmojë në menaxhimin e diabetit dhe të të tregojë se cili është niveli i duhur i sheqerit në gjak tek ju.

Diabeti tip II

Diabeti tip II duhet të trajtohet me medikamente orale (gojore), por këto nuk janë të sigurta për shtatzëni. Kur ngeleni shtatzënë ju sigurisht që duhet të filloni të merrni insulinë në vend të atyre medikamenteve orale. Përveçse është më e sigurt për foshnjën tuaj, insulina gjithashtu ju lejon që të keni kontroll më të mirë të sheqerit në gjak gjatë shtatzënisë.

Brokoli

Pakkush mund ta dijë, por në fakt është provuar se brokoli riparon dëmet që shkakton sëmundja e diabetit. Të hash brokoli mund t’i kthesh dëmet e shkaktuara nga diabeti në enët e gjakut të zemrës, sugjeron një hulumtim. Një ekip nga universiteti Warwick beson se çelësi është një përzierje që gjendet në brokoli e që quhet sulforaphane. Kjo inkurajon prodhimin e enzimave që mbrojnë enët e gjakut dhe reduktimin në nivelet e larta të molekulave të cilat shkaktojnë dëme të konsiderueshme në qelizë.

Perimet

Perimet sikurse brokoli më parë janë lidhur me zvogëlimin e rrezikut të sulmit në zemër dhe goditjes (pikës në tru). Njerëzit me diabet janë për pesë herë më me shumë gjasa të zhvillojnë sëmundje kardiovaskulare sikur sulmi në zemër dhe pika në tru; që të dyja janë të lidhura me dëmet e enëve të gjakut. Ekipi i Warwick, puna e të cilëve raportohet në gazetën “Diabetes”, ka testuar efektet e sulforaphane në qelizat e enëve të gjakut të dëmtuara nga nivelet e larta të glukozës (hyperglycaemia), të cilat shoqërohen me diabet.Ata kanë shënuar 73% reduktim të molekulave në trup të quajtura Reactive Oxygen Species (ROS).

Hyperglycaemia

Hyperglycaemia mund të shkaktojë që nivelet e ROS të rriten për trefish dhe nivelet e atilla të larta mund të dëmtojnë qelizat njerëzore. Hulumtuesit kanë zbuluar se sulforaphane aktivizon një proteinë në trup të quajtur nrf2, proteinë e cila mbron qelizat dhe indet nga dëmet duke aktivizuar antioksiduesit mbrojtës dhe duke bërë detoksifikimin e enzimave.

Jahja (3 vite më parë)
Përshëndetje gruaja ime eshte ne jacen e 30 te shtatzanis dhe doktoresha tha qe ka marë sheqer. Cka rekomandoni a do i ngelet sheqeri edhe mbas shtatzanis edhe a i ben naj problem bebes dhe cfar ushqimesh na preferoni. Me mirkuptim
fjona (7 vite më parë)
Jam shtatzane ne javen e 25 dhe e kam sheqerin 11.3 a i ndodh naj qka bebes a osht rrezik
ina9 (9 vite më parë)
un jam ne javen e 6 te shtatezanise dhe ne analiza nga 70 qe esht nrm e sheqerit ne gjak e kisha 89.a perben prolem?jam sh ne ankth
Nora Pes (10 vite më parë)
Pershendetje Une jam shtatzen jame 27 jave tash mu ka paraqit semundja e sheqerit dmth si te lindi me largohet .a ka mundesi mem tregu se cilat jane ushqimet e lejushme per mua edhe a eshte diqka rrezik per foshnjen time ? Ju faliminderit

/komuniteti