Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

Tema

Sa kafe mund të pihet gjatë shtatzanisë?

Të pish shumë kafe gjatë shtatzanisë mund të sjellë rreziqe serioze në zhvillimin e fetusit dhe për shëndetin e nënës.

Një studim i bërë nga kërkuesit e Universitetit të Leicesterit (Angli) ka konfirmuar sasinë maksimale të kafes të lejuar për nënat e ardhshme: 200 miligramë.

Kush e kalon këtë masë, që do të thotë 2-3 filxhanë në ditë, rrezikon zhvillimin e fëmijës.

Do te ishte mire qe kafeina te eliminohej gjate shtatzanise, por nese nuk beni dot pa te, studimi tregon qe nuk duhen kaluar 3 filxhane ne dite kafeje./top-channel/

/komuniteti