Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

11 Ushqimet 'Fast Food' që do ti pëlqenit si shtatëzënë dhe 5 të cilat do të duhej që ti shmangeni

Ushqimi në shtatëzani

Njëra prej lukseve të jetës moderne është dhe lehtësia e të blerit ushqim të shpejtë dhe të kollajshëm që kane shije të shkëlqyer por janë të mbushura me preservativë dhe përbërës të tjerë nga të cilët duhet të largoheni gjatë shtatëzanisë. Por ka ushqim komod 'fast food' të cilët janë më të vërtetë të mirë për ju posaçërisht në rast se keni nevojë për ushqim të lehtë apo mëlmesa të cilat do të ju mbajnë deri të koha e racionit tjetër.

Këtu janë 11 ushqime të shpejta dhe të shijshme për të admiruar dhe 5 për t'u evituar të gjitha të rekomanduara nga Heidi Reichenberger, mediator për American Dietetic Association dhe Elizabeth Somer, dijetetik i regjistruar dhe autor i librit Ushqimi i Përzgjedhur Për Shtatëzani Të Shëndetëshme: Udhëzimi i Kompletuar i Të Ngrënit Para, Pas, dhe Gjatë Shtatëzanisë. 

Fast Food-i i shëndetshëm

1 – Kupat me pemë për një person. Kupat e vogla tejet praktike me fruta, me peshë prej 4-ounce, (rreth 112 gram), e cila llogaritet si dozë e rekomanduar ditore, e pemëve dhe perimeve, të nevojitura për një njeri. Zgjidhni më mirë variantet e paketuara në lëngun e tyre origjinal se sa ato në shurup të sheqerosur.

2 – Qumështi i Sojës. Në shitje në paketim prej 8 ounce, (rreth 224 gram), me shije të drithrave, çokolatës, ose vanillës. Fsheheni një në çantën apo rrjetën tuaj (nuk kanë nevojë të jenë të ngrira nga frigoriferi). Një shishe mund të ju furnizojë me 1/3 e nevojave ditore për kalcium dhe vitamina D gjatë shtatëzanisë.

3 – Rrush i Thatë. Një kuti prej 1 ounce (rreth 28 gram) përmban rreth 2 gram ind ushqyes (fiber!), rreth 4 përqind të nevojave ditore për hekur, bile dhe rreth 1 gram protein.

4 – Jogurti. Ky ushqim klasik, i shpejtë dhe komod, mund të ju furnizojë me 25 % të kërkesave ditore për kalcium, proteina, inde ushqyese (fiber!), dhe disa lloj vitamina dhe minerale të tjera më se të nevojshme.

5 – Miks me drithëra i lehtë për tu përgatitur. Përzieni një grumbull drithërash të coptuara me një grumbull të qershive apo të bademave. Mbani me vete një qese najloni me patent, të mbushur, në tavolinën apo dhe automjetin tuaj, për të shijuar një mëlmesë praktike, dhe të freskët që kërcellon gjatë përtypjes.

6 – Salad Bar-i. Disa restorante 'fast food' dhe një numër i madh i supermarketeve kanë 'salad bar' ku mund të shërbeheni me fruta dhe perime për të gjitha nevojat ditore. Mbushni rrjetat me spinaç, karrota, domate, magdanoz, tranguj, domate të errëta, rrush të terur, dhe lajthi. Shtoni leblebi dhe fasule të kuqe për shtytje para me proteina.

7 – Karrota të njoma. Karrotat janë përplot me vitamina A dhe inde ushqyese (fiber!) dhe mund ti gjeni të paketuara vetëm për një person. I tundni në jogurt të payndyrshëm të përzier me pak ranch dressing (përzierje e qumështit me yndyrë të lartë, qepëve të njoma, hudrave pluhur, kremës 'hopla' për zierje etj.) për ekstra dozë të vitaminave. Shikoni dhe për perime tjera të parapastruara dhe të parapaketuara, siç është brokoli, lulelakra, spinaqi, dhe i përzieni duke i fërguar për darkën tuaj.

8 – Djathi në fije. Në rast se nuk keni dëgjuar për djathin në formë të fijeve; tejet i ngjajshëm me shpagetat, atëherë prisni gjersa fëmija i juaj të fillojë të ecën ky ushqim do të jetë mëlmesa e tij më e preferuar. Shkopinjët nga djathi Mozzarella me yndyrë të ulët, janë plot e përplot me kalcium, dhe kanë ca proteina.

9 – Lëng portokalli i pasuruar me kalcium, i paketuar, (në shitje gati në të gjithë supermarketet). Një paketim prej 4 ounce (rreth 112 gram), përmban gjysmën e nevojave të juaja ditore për vitamin C dhe rreth 15 % te nevojave të juaja ditore për kalcium.

10 – Paketimet e drithrave të terur për një person (jo ato të lyera me sheqer) ose cornflakes. I fshehni ca në tavolinën tuaj të punës për mëngjes. Tani pothuaj se të gjitha llojet e drithërave dhe të cornlakes–ve janë të pasuruar me vitamina dhe minerale të domosdoshëm.

11 – Djath i pakryposur, i paketuar në kupë për një person (në shitje në sekcionin e qumështit në shumicën e supermarketeve). Djathi i pakryposur është burim i madh i proteinave dhe kalciumit.

Ushqimet që duhen evituar

1 – Makarona Oriental (Ramen noodles). Mbushur me krypë, yndyrë por më pak gjëra tjera.

2 – Pijet e Gazuara. Mbushuni me kaloritë zbrazta dhe më shumë sheqer dhe nuk do të keni vend më për pije tjera më të shëndetëshme (pije nutricionale). Qumështi me yndyrë të ulët, uji mineral, dhe lëngjet e pemëve janë një zëvëndësim i shkëlqyer.

3 – Drekimet e parapaketuara fabrikisht (të prodhuara në fabrikë). Sigurisht që janë një lehtësim i shpejt për ata që kanë dhembje në stomak nga uria, por prezervativet, kripa dhe yndyra i bëjnë një zgjedhje jo shumë të qëlluar.

4 – Gati të gjitha ushqimet e ngrira dhe të parapërgatitura. Kanë prirje të kenë sasi astronomike të kripës dhe yndyrës. Si zëvëndësim, e hidhni në mikrovalë një patate, dhe i hidhni përmbi pak djath të shkrirë, dhe brokoli të zier për një racion të shpejtë dhe të shëndetëshëm të ushqimit. Në rast se s’mund ti evitoni racionet e kohëpaskohshme me ushqimë të ngrira, atëherë i zgjidhni llojet organike (natyrale, të pa pasuruara me prezervativë dhe gjëra të tjera), apo ato me krypë dhe yndyrë të ulët.

5 – Lakra. Në rast se do të hani sallatë, atëherë zgjidhni Salatën e Gjelbërt e cila është përplot me inde ushqyese (fiber!), vitamina A, B, C, acid folik (i njohur dhe si vitamini B9), kalcium, dhe potasium. Lakra ka fare pak nga këta përbërës tejet ushqyes.

 

/komuniteti