Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

/pyet-dermatologun

Alergji ne plazh

Pershendetje. Doja tju pyesja per nje shqetesim timin. Kur shkoj ne plazh per disa dite, qe diten e 3 mbushem me pucrra tek gjoksi barku e kofshet. Jane pucrra tw fryra si psh kur t prek me hithra,e kam kruarje e skuqje. Cfare mund te bej per kete problem? A ka naj analize? Dua ti paraprij se po me ikin pushimet dem :(.

Al Bana Xh (11 vite më parë)

Dr. Shkëndije Dobruna - dermatologe dhe dermatokirurge
Dermatologja përgjigjet
Dr. Shkëndije Dobruna

Pershendetje Albana,

Problemet e alergjise ne diell mund te zbuten ne rend te pare me pregaditje paraprake duke dale ne diell qe ne pranvere (kur dielli eshte i bute) ne menyre qe te adaptohet lekura ne diell. I ndihmon poashtu mbrojtja me kremera me faktore te larte te mbrojtjes. Duhet te kihet kujdes qe mos te dilet ne diell i zdeshur nga ora 11-16. Nese lekura nuk eshte e pregaditur paraprakisht per kete vere, atehere duhet te lajmeroheni tek Dermatologu ne menyre qe te ju keshilloj cfare terapie te merrni per kete vere.

Cdo te mire.

/komuniteti