Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

/pyet-dermatologun

Njollat e zeza ne fytyre

Pershendetje doktoreshe, te uroj fillim te mbare ne portalin beba ime, motres sime ne lindje ju kane bo disa lara te zeza ne balle dhe nuk po i largohen, desha mendimin tuaj, une problem kam lekuren shume te thate cfare kreme me preferoni?

Lule E Bukur (10 vite më parë)

Dr. Shkëndije Dobruna - dermatologe dhe dermatokirurge
Dermatologja përgjigjet
Dr. Shkëndije Dobruna

Pershendetje Qendresa,

Njollat ne lekure gjate shtatzanise jane si pasoje e ndryshimeve hormonale qe ndodhin gjate periudhes se shtatzanise, dhe mbrojtes se pamjaftueshme nga dielli. Ju kisha sygjeru qe te mbrohet me krem kunder diellit me faktore te larte te mbrojtjes SPF 50 dhe ate te perdore cdo 2 ore ne diell. Sa i perket kremave per trajtim duhet paraprakisht te vlersohet qfar lloj lekure eshte dhe lokalizimi i njollave per pershkrim te kremit te duhur.

Per lekure te thate ju kisha sygjeru qe te perdorni kremera per lekure te tahte qe ka ne treg sipas firmave dhe bugjetit qe doni te shpenzoni.Poashtu duhet kini kujdes ne mbrojtje nga dielli meqenese edhe dielli e thane lekuren.

Cdo te mire.

/komuniteti