Zhvillimi dhe rritja
javë pas jave

/pyet-dermatologun

Vetiligo

Pershendetje te uroje pune te pa lodhshme Desha te pyes se a ndikon vetiligon ne bebe sepse un kam vetiligo a mund te trashigohet tek femija jam shtatzane ne muajin e 7 . Nese ka ndonje kurim me rekomando Pune te mbare.

Lenna Sh I (11 vite më parë)

Dr. Shkëndije Dobruna - dermatologe dhe dermatokirurge
Dermatologja përgjigjet
Dr. Shkëndije Dobruna

Pershendetje Lenna,

Vitiligo ne te shumten e rasteve eshte trasheguese, por kjo nuk do te thote qe patjeter dhe femiu i juaj do ta kete vitiligo. Kjo varet se cilat gjene do te dominojne tek femiu.

Kurimi per viiligo eshte i sukseshsem ne mbi 50 % te rasteve, por qe ne shtatzani nuk preferohet.

Ju kisha sygjeru qe ti kushtoni kujdes ushqimit duke u perpjekur qe te hani sa me shendetshem. Shume peme dhe perime, si dhe fara te kungullit, te lirit, bajame, te cilat ne vete kan minerale dhe vitamina qe jane te nevojshme te problemet lekurore.

Cdo te mire.

alberta gajtani (3 vite më parë)
a mundet me kan shkaku qe spo jes zhtatzan vitiligon edhe masi i kom.gjzndrrat per kto e di qe shkakton problem po per vitiligon se di dashta te ju pys flm shum nese gjini koh per te mu pergjigjur?
Melihate (11 vite më parë)
Pershendetje deshta te ju pyes e kam vitiligon mu ka shfaq dikun qe 4 vite kam pak ne fytur, nen sqetulla dehta te di se si mundem te mjekoj me pengon pak qe e kam ne fytyr sepse me dallohet kisha desht qe ju te me rekomandoni ndonje ilaq a po diqka kam qen te dr. Te lekures ata ma kan konstatu qe eshte vitiligo i kam perdor te baran te cilat mi ka rekomandu dr.. Kan qen do qe kur e kam ly vendin kam pas djegeje pastaj kam qen te nje dr tjeter ajo me Ka qit me perdor magneZ edhe me doket kalxium mi shkri ne uj po efket skan pas ne sherim kisha deht te di a ka shanca kjo mu sheru ju pershendes

/komuniteti